Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FIA 2016: Europejski debiut F-35B

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 lipca 2016

Drugiego dnia pokazów w Farnborough publiczność mogła obejrzeć samolot wielozadaniowy F-35B Lightning II w barwach wojsk lotniczych W. Brytanii.

Przelot amerykańskiego F-35B w asyście zespołu Red Arrows

Kapryśna aura spowodowała, że pierwszego dnia wystawy odbył się jedynie jeden przelot F-35B, w dodatku amerykańskiego, ze składu 501. eskadry szkolnej (VMFAT-501) USMC, stacjonującej w MCAS Beaufort w Karolinie Pd.

Samolot pojawił się na zachmurzonym niebie przez kilka minut, eskortowany przez zespół akrobacyjny Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Red Arrows. Natomiast wczoraj wczesnym popołudniem można było obejrzeć przelot amerykańskiego Lightninga II z tankowcem KC-130J podczas symulowanej operacji pobierania paliwa.

Symulowany pokaz tankowania w locie F-35B przez KC-130J

Mimo wcześniejszych zapowiedzi kilka godzin później pogoda znacznie się poprawiła. Dzięki temu brytyjski F-35B mógł zaprezentować swoje możliwości rodakom (F-35B już w W. Brytanii, 2016-06-30). 

Pokaz rozpoczęło kilka przelotów na dużej wysokości. Następnie F-35B zmniejszył prędkość i przeszedł do zawisu. W jego trakcie pilot wykonał obroty dookoła osi pionowej, a następnie przeszedł do lotu poziomego.

Brytyjski F-35B demonstruje zdolność pionowego startu i lądowania / Zdjęcia: Bartosz Głowacki
Demonstracja możliwości brytyjskiego F-35B była bardzo podobna do pokazu, jaki zwykle wykonywały samoloty pionowego startu i lądowania Harrier. Zabrakło jedynie typowego ukłonu, będącego pozdrowieniem publiczności. Niestety, zwiedzający nie mogą obejrzeć z bliska żadnego F-35B, ponieważ samoloty te stacjonują w bazie Fairford, skąd przylatują na pokazy do Farnborough.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.