Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ił-76MD-90A dla Kazachstanu?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 sierpnia 2016

Ministrowie obrony FR Siergiej Szojgu i Kazachstanu Imangali Tasmagambetow przeprowadzili rozmowy na temat zakupu samolotów, w tym transportowców Ił-76MD-90A.

Kazachstan ma duże szanse na zakup samolotów Ił-76MD-90A transportowych jako pierwszy nabywca eksportowy / Zdjęcie: Awiastar-SP

Dziennik Kommiersant podaje, że podczas niedawnych rozmów ministrów obrony FR Siergieja Szojgu i Kazachstanu Imangali Tasmagambetowa poruszono kwestię eksportu rosyjskich samolotów szkolnych Jak-152 i Jak-130, a także transportowych Ił-76MD-90A. Politycy omówili też kwestię zawarcia, w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), porozumienia, przewidującego uproszczenie procedur przewozu i tranzytu sprzętu i wyposażenia wojskowego między obydwoma krajami.

Kazachstan zamierza nabyć m. in. 4 Jak-130, produkowane przez korporację Irkut i parę Ił-76MD-90A, wytwarzanych przez Awiastar-SP z Uljanowska. Według informacji Kommiersanta rozmowy dotyczące transportowców są bardzo zaawansowane, tak więc w przypadku zawarcia kontraktu rząd w Astanie może stać się pierwszym eksportowym nabywcą samolotów tego typu. Co więcej Rosjanie są skłonni dostarczyć je Kazachstanowi już 2017, zmieniając harmonogram prac wytwórni z Uljanowska. Dotychczas jedynym odbiorcą Ił-76MD-90A są WWS FR, które zamówiły 39 samolotów (Koniec pierwszego etapu prób Ił-476, 2013-12-05).

Współpraca w zakresie obronności pomiędzy Astana i Moskwą układa się dobrze. W 2105 obydwa kraje podpisały umowę, na mocy której Kazachstan może kupować rosyjskie uzbrojenie i wyposażenie za taką samą cenę, jak siły zbrojne FR. Pod koniec ub. r. FR dostarczyła Kazachstanowi 5 zestawów OP S-300PS, a wkrótce przekaże także 170 przeznaczonych do nich pocisków. Rząd w Astanie odebrał też 4 samoloty myśliwskie Su-30SM i pod koniec 2015 nabył co najmniej 7 kolejnych (Kazachstan odebrał Su-30SM, 2015-04-20).

Z-ca ministra obrony Kazachstanu ds. uzbrojenia Okas Saparow wspominał wcześniej, że kierowany przez niego resort nosi się z zamiarem nabycia samolotów wielozadaniowych Su-35 i śmigłowców uderzeniowych Mi-24, jednak zdaniem informatorów Kommiersanta bardziej prawdopodobne jest nabycie kolejnych Su-30SM i wiropłatów Mi-35M. Oprócz tego w 2015 Kazachstan podpisał też kontrakt na zakup 3 wielozadaniowych kutrów proj. 21632 Tornado.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.