Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudana próba antyrakietowa

Strategia i polityka, 20 listopada 2008

Wystrzelona z japońskiego niszczyciela Chokai antyrakieta SM-3 nie trafiła w cel. Była to pierwsza próba systemu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Test odbył się wczoraj niedaleko Hawajów. Cel imitował północnokoreańską rakietę Nodong. Korea dysponuje ok. 200 rakietami tego typu.

Test kosztował 6,2 mld jenów (63 mln USD), nie licząc wartości samej antyrakiety, która jest utrzymywana w tajemnicy. Na razie nie określono przyczyn niepowodzenia. Wiadomo tylko, że system naprowadzania na cel głowicy utracił kontakt z celem na kilka sekund przed planowanym zderzeniem.

Utrudnienie testu polegało na niepoinformowaniu załogi okrętu o chwili wystrzelenia celu. Wcześniejsza próba, przeprowadzona w uproszczonych warunkach, w jakich odbywają się próby systemu lądowego (jego elementem ma być instalacja w Polsce), powiodła się. W grudniu 2007 antyrakietę SM-3 wystrzelono z niszczyciela Kongo do wcześniej wskazanego celu.

Japońskie morskie siły samoobrony zamierzają wyposażyć w pociski SM-3 cztery niszczyciele z systemami Aegis. Okręty uzbrojone w antyrakiety mają stanowić pierwszą linię obrony. Na wyspach - w 11 bazach - rozmieszczane są zaś przeciwrakiety Patriot PAC-3. W ramach ćwiczeń ich wyrzutnie ustawiane są nawet w centrum Tokio (Patriot PAC-3 w centrum Tokio). Japoński system antyrakietowy ma być skompletowany na początku 2011.

Japonia mimo pacyfistycznej konstytucji i wsparcia wojskowego USA, dysponuje piątym pod względem wielkości budżetem wojskowym świata. Politycy Japońcy nie ukrywają, że zależy im na włączeniu Polski do amerykańskiego systemu antyrakietowego, co ma zwiększyć determinację jego twórców i podzielić koszty, a także wskazać nowe cele dla potencjalnych agresorów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.