Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SpaceX kontynuuje przygotowania do startów

Astronautyka, 04 września 2016

W czwartek, gdy doszło do wybuchu rakiety nośnej Falcon 9, poważnym uszkodzeniom uległ kompleks startowy nr 40 kosmodromu na Przylądku Canaveral, leasingowany przez SpaceX od US Air Force. Kompleks nr 40 był w ostatnim czasie głównym z używanych przez SpaceX. Z 8 tegorocznych startów rakiet Falcon 9 aż 7 odbyło się z tej właśnie wyrzutni. Kompania zapowiedziała właśnie, że jej zniszczenie nie wpłynie na zaprzestanie startów.

AMOS-6 spada na ziemię po wybuchu rakiety Falcon 9 / Zdjęcie: USLaunchReport

Przedstawiciele SpaceX poinformowali, że dysponują jeszcze wyrzutnią w bazie USAF Vandenberg w Kalifornii. Jej położenie ogranicza jednak wielkość wynoszonych na orbity ładunków, albo wysokość samych orbit. SpaceX zamierza więc – do czasu naprawienia zniszczonej wyrzutni – korzystać z innych kompleksów startowych na Przylądku Canaveral (Udany start Falcona 9, 2016-08-14).

Obecnie do startów Falcon 9, także w wersji Heavy, jest przystosowywany kompleks startowy nr 39A . Wcześniej był on wykorzystywany przez NASA m.in. do misji księżycowych Apollo i startów wahadłowców. Według SpaceX, nowa platforma ma być gotowa w listopadzie.

SpaceX buduje także własny kompleks startowy. Powstaje on w pobliżu Brownsville w Teksasie, a rejonie granicy z Meksykiem, nad Zatoką Meksykańską. Pierwszy start z tego kosmodromu jest planowany na 2018.

Nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu rakiety Falcon 9 na Cape Canaveral. Według wstępnych ustaleń, wybuchł zbiornik ciekłego tlenu drugiego stopnia rakiety, który został kilka minut wcześniej zatankowany. Zespół SpaceX badający sprawę współpracuje z ekspertami FAA, NASA i USAF. Według przedstawicieli kompanii, specjaliści są jednak dopiero na pierwszym etapie prac. Na początku muszą przeanalizować dane z 3 tysięcy kanałów telemetrycznych i wizyjnych, rejestrowanych co 35-55 milisekund.

W wyniku eksplozji, do której doszło 1 września ok. 9:07, zniszczeniu uległ satelita AMOS-6. Został on zbudowany przez izraelską IAI dla Facebooka. AMOS-6 miał zapewnić tanią łączność internetową ludności krajów Afryki subsaharyjskiej. Teraz na transport rakietą Falcon 9 czeka kilku innych operatorów łączności satelitarnej, w tym Irudium. Jednak głównym klientem SpaceX jest NASA, realizująca usługi cywilne i wojskowe, m.in. na rzecz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.