Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MRJ wyruszył do USA

Lotnictwo cywilne, 27 września 2016

Pierwszy prototyp samolotu komunikacyjnego MRJ wyruszył w podróż do USA. Tam rozpoczną się jego próby w locie.

Pierwszy prototyp MRJ odbywa właśnie podróż do USA, gdzie prowadzone będą próby w locie samolotów tego typu / Zdjęcie: Mitsubishi Aircraft

Po raz pierwszy próbę przebazowania prototypu samolotu komunikacyjnego Mitsubishi Regional Jet podjęto pod koniec sierpnia, jednak ze względu na wadliwe działanie instalacji powietrza loty dwukrotnie przerywano. W końcu, po dokonaniu niezbędnych sprawdzeń i locie kontrolnym, wykonanym 9 września, samolot wyruszył w podróż do USA.

Pierwszy przedseryjny MRJ (FTA-1) wystartował z Nagoi wczoraj o 13:28 czasu miejscowego. Po ok. 1,5-godzinnym locie wylądował w porcie Sapporo Shin Chitose. Następnie dziś wykonał przelot, trwający ok. 2,5 h, do Jelizowa w FR. Według przedstawicieli producenta podróż do Moses Lake w stanie Waszyngton potrwa 4-7 dni.

Japończycy zamierzają prowadzić próby w locie aż w 4 lokalizacjach na terenie USA. Oprócz centrum prób w locie w Moses Lake, w sierpniu uruchomione zostało też centrum prac inżynierskich w Seattle, gdzie zatrudnienie znajdzie 150 osób. Próby operowania z lotnisk położonych na dużej wysokości będą prowadzone w porcie Gunnison Crested Butte w Kolorado, specjalne badania na drodze startowej – w Roswell International Air Centre w Nowym Meksyku, a próby klimatyczne w laboratorium McKinley w bazie US Air Force Eglin na Florydzie.

Program prób, niezbędnych do uzyskania Certyfikatu Typu japońskich władz lotniczych i amerykańskiej FAA, ma obejmować m. in. 2500 h lotów. FTA-1 przeznaczony będzie do prób instalacji pokładowych i własności pilotażowych, a FTA-2 – do sprawdzenia osiągów. Trzeci przedseryjny MRJ posłuży do szczegółowego sprawdzenia charakterystyk lotnych i prób awioniki, FTA-4 – do zbadania funkcjonalności wnętrza kabiny pasażerskiej i poziomu odczuwalnego hałasu, a piąty – do sprawdzenia działania autopilota.

Mitsubishi zakłada, że MRJ uzyska Certyfikaty Typu na początku 2018. Pierwszy samolot seryjny ma trafić do All Nippon Airways w połowie roku (FIA 2016: MRJ wkracza do Europy, 2016-07-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.