Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dolderer z tytułem Mistrza Świata

Lotnictwo cywilne, 03 października 2016

W Indianapolis odbył się 7. przystanek Red Bull Air Race. Zwycięzca zawodów, Matthias Dolderer, już wczoraj sięgnął po tytuł Mistrza Świata.

Niemiec Matthias Dolderer sięgnął po pierwszy w karierze i historii swojej ojczyzny tytuł Mistrza Świata Red Bull Air Race / Zdjęcie: Balazs Gardi, Red Bull Content Pool

W miniony weekend w amerykańskim mieście Indianapolis odbył się siódmy przystanek Red Bull Air Race, który okazał się przełomowy. Niemiec Matthias Dolderer dołączył do grona bohaterów Indy, wygrywając pierwsze zawody rozegrane na słynnym torze Indianapolis Motor Speedway i tym samym sięgnął po tytuł mistrza świata 2016, choć do końca sezonu pozostał jeszcze jeden, finałowy przystanek. Jedyny Polak startujący w klasie Challenger, Łukasz Czepiela, po raz pierwszy w karierze stanął na pierwszym miejscu podium!

Niemiecki pilot wygrał debiutancki przystanek na torze w Indianapolis i przy okazji sięgnął po pierwszy w karierze i historii swojej ojczyzny tytuł Mistrza Świata Red Bull Air Race. Na drugiej pozycji uplasował się mistrz z 2014 Nigel Lamb, a trzecie miejsce na podium w Indianapolis zajął reprezentant Kanadyjczyk Pete McLeod.

Dolderer czekał na ten moment już od 5 sezonów. Jego dominacja w tym roku rozpoczęła się w kwietniu pierwszym zwycięstwem w karierze. Publiczność zebrana w Indianapolis wstrzymała oddech, kiedy jedyny pilot, który wciąż miał szansę pokrzyżować plany Niemca – Matt Hall z Australii – awansował do rundy Final 4. Jednak Australijczyk uderzył podczas swojego lotu ostatniej szansy w pylon, dzięki czemu czas Dolderera (1:03,335) okazał się wystarczający do zgarnięcia korony mistrza, którą odbierze w Las Vegas. Choć Hall był rozczarowany ostatecznym wynikiem, występem w Indianapolis zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznych mistrzostw świata.

Podczas swojego lotu ostatniej szansy Australijczyk Matt Hall uderzył w pylon, co pozbawiło go szans na zwycięstwo / Zdjęcie:Mihai Stetcu, Red Bull Content Pool

To niewiarygodne. Naprawdę ciężko pracowaliśmy i w końcu nasze marzenie się spełniło. Jest we mnie tyle emocji, że ciężko je kontrolować. Dziękuję swojej rodzinie, fanom, wszystkim zebranym tutaj w Indianapolis oraz swojemu zespołowi – mam najlepszy zespół na świecie – powiedział szczęśliwy Dolderer, który jako pierwszy pilot w historii zagwarantował sobie tytuł mistrza jeszcze przed finałowym przystankiem sezonu, który odbędzie się za 2 tygodnie w Las Vegas.

W wyścigu klasy Challenger rozegranym w niedzielę rano po raz pierwszy w karierze zwyciężył polski pilot Łukasz Czepiela. Było to także pierwsze zwycięstwo w Red Bull Air Race dla naszego kraju.

Miałem okropny tydzień. Okropnie się przeziębiłem. Złapałem jakieś zapalenie wirusowe. Nie wiadomo było, czy w ogóle wystartuję. Na szczęście mamy tutaj dobrą ekipę lekarzy, która się mną zaopiekowała. Udało się wystartować, no i co to był za start?! Po treningach, w których byłem cały czas ostatni w końcu skupiłem się i zająłem pierwsze miejsce w wyścigu. Niesamowicie się cieszę! – powiedział Czepiela po swoim pierwszym w karierze zwycięstwie (Podwójne podium Czepieli w Lausitz, 2016-09-05).

W wyścigu klasy Challenger po raz pierwszy w karierze zwyciężył polski pilot Łukasz Czepiela / Zdjęcie: Balazs Gardi, Red Bull Content Pool

Wyniki zawodów na torze Indianapolis Motor Speedway – klasa Master: 1. Matthias Dolderer, 2. Nigel Lamb, 3. Pete McLeod, 4. Matt Hall, 5. Yoshihide Muroya, 6. Nicolas Ivanoff, 7. Martin Sonka, 8. Juan Velarde, 9. Petr Kopfstein, 10. Michael Goulian, 11. Peter Podlunšek , 12. François Le Vot, 13. Cristian Bolton, 14. Kirby Chambliss.

Wyniki zawodów na torze Indianapolis Motor Speedway – klasa Challenger: 1. Łukasz Czepiela, 2. Melanie Astles, 3. Ben Murphy, 4. Kevin Coleman.

Klasyfikacja generalna – klasa Master: 1. Matthias Dolderer (80,25 pkt), 2. Matt Hall (55,75), 3. Hannes Arch (41,00), 4. Nigel Lamb (37,75), 5. Nicolas Ivanoff (35), 6. Yoshihide Muroya (31,50), 7. Martin Šonka (31), 8. Pete McLeod (30,50), 9. Kirby Chambliss (30,25), 10. Michael Goulian (19,75), 11. Juan Velarde (14,25), 12. François Le Vot (10), 13. Peter Podlunšek (4), 14. Petr Kopfstein (2), 15. Cristian Bolton (0).

Klasyfikacja generalna – klasa Challenger: 1. Florian Berger (28 pkt), 2. Daniel Ryfa (26), 3. Kevin Coleman (26), 4. Łukasz Czepiela (24), 5. Cristian Bolton (20), 6. Ben Murphy (20), 7. Melanie Astles (16), 8. Francis Barros (2).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.