Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czeskie Gripeny nad Islandią

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 października 2016

Pięć samolotów wielozadaniowych JAS-39 Gripen czeskich wojsk lotniczych od 29 września bierze udział w operacji ochrony przestrzeni powietrznej (Air Policing) Islandii. Kontyngentem dowodzi ppłk Jaroslav Tomaňa. Misja ma potrwać 6 tygodni. Państwa NATO chronią przestrzeń powietrzną, która nie ma własnego lotnictwa wojskowego.

Gripeny w niskim locie nad fregatą Languedoc, 80 km od wybrzeży Islandii / Zdjęcie: kpt. Marek Maxim Švancara – army.cz

W drugim tygodniu misji trzy Gripeny wzięły udział w ćwiczeniach u wybrzeży Islandii. 80 km od brzegu piloci trenowali m.in. ataki na małej wysokości na okręt francuskiej marynarki wojennej klasy FREMM – D653 Languedoc. W ćwiczeniach brał też udział duński okręt patrolowy HDMS Thetis i islandzki okręt obrony wybrzeża Thor.

- Gripen może latać nad morzem na wysokości 30 metrów. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie zniżaliśmy się poniżej 100 metrów. Po prostu mamy małe doświadczenie w lotach nad morzami  – powiedział po zakończeniu lotów Tomas Merta, pilot z śródlądowych Czech. Profil lotu Gripenów był uzgodniony z francuską marynarką, by ćwiczenia były najbardziej efektywne. Odpieranie ataków z powietrza ćwiczyła też załoga duńskiego okrętu Thetis.

Czeski Gripen nad islandzką jednostką patrolową Thor / Zdjęcie: kpt. Marek Maxim Švancara – army.cz

Ćwiczenia obejmowały także ewakuację ludzi z pokładów okrętów przez śmigłowce i jednostki nawodne. Trenowano również gaszenie pożarów na pełnym morzu (Gwardia Narodowa na Islandii , 2016-04-05).

Languedoc to najnowszy francuska fregata rakietowa klasy FREMM, przyjęta do służby 16 marca 2016. Jest wyspecjalizowana w zwalczaniu okrętów podwodnych. Bazuje w Tulonie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.