Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa wieża w Pyrzowicach

Lotnictwo cywilne, 18 października 2016

Wczoraj podpisano umowę pomiędzy zarządzającym pyrzowickim lotniskiem Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej o sprzedaży działki pod budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego będzie miała 46 m wysokości, a poziom operacyjny będzie znajdował się na wysokości 42 m, dzięki czemu będzie to najwyższy tego typu obiekt w Polsce / Wizualizacja: Przedsiębiorstwo Spółdzielcze Budoprojekt

Jej budowa, na zakupionej przez PAŻP działce o powierzchni 0,52 ha, ma rozpocząć się w przyszłym roku, a uruchomienie operacyjne planowane jest na koniec 2018. Zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo Spółdzielcze Budoprojekt nowa wieża kontroli ruchu lotniczego PAŻP w Pyżowicach będzie miała 46 m wysokości, a poziom operacyjny będzie znajdował się na wysokości 42 m, dzięki czemu będzie to najwyższy tego typu obiekt w Polsce.

W nowej wieży o kubaturze 7350 m³ i powierzchni 1832 m² znajdą się pomieszczenia ze stanowiskami kontroli zbliżania i ruchu naziemnego, pomieszczenia techniczne, garaże i zaplecze socjalne. Wokół budynku ma też powstać system dróg wewnętrznych i parkingi.

Budowa wieży w Katowicach to kolejna duża inwestycja PAŻP unowocześniająca infrastrukturę lotniczą w Polsce. W ciągu najbliższych kilku lat na modernizację infrastruktury i zakup nowych technologii niezbędnych do prowadzenia kontroli ruchu lotniczego Agencja wyda blisko miliard złotych. Nowa wieża kontroli lotniska w Katowicach jest inwestycją w bezpieczeństwo ruchu lotniczego i poprawę jego płynności. To także lepsze warunki służby kontrolerów ruchu lotniczego oraz pracowników PAŻP, którzy zapewniają ciągłości pracy Agencji – powiedziała p.o. prezesa PAŻP Magdalena Jaworska.

Konieczność budowy nowej wieży, która powstanie w południowo-wschodniej części portu, wynika z potrzeb operacyjnych. W ostatnich latach GTL zrealizowało zakrojony na szeroką skalą program rozbudowy pola manewrowego pyrzowickiego lotniska, który obejmował m.in. budowę nowej płyty postojowej statków powietrznych o powierzchni 11 ha, rozbudowę i modernizację dróg kołowania. Powstała także nowa droga startowa, której wschodnia krawędź została przesunięta o 700 m w porównaniu do starej drogi startowej (Nowa droga startowa w Katowicach, 2015-05-29). Ponadto w południowo-wschodniej części portu powstała nowa płyta postojowa dla samolotów cargo i nowa płyta do odladzania. Wszystkie te inwestycje sprawiły, że znacząca część pola manewrowego pyrzowickiego lotniska przesunęła się na wschód. Budowa nowej wieży, dwukrotnie wyższej od obecnie używanej (otwartej 4 listopada 1999), poprawi widok na całość pola manewrowego portu i zwiększy komfort pracy kontrolerów ruchu lotniczego.

Nowa wieża zastąpi używaną obecnie, otwartą 4 listopada 1999 / Zdjęcie: Marcin Sigmund

– Na całym świecie wieże kontroli ruchu lotniczego pełnią nie tylko funkcje operacyjno-użytkowe, ale poprzez swoją wyjątkową architekturę, stają się swoistymi znakami firmowymi poszczególnych portów. Jestem przekonany, że nowa wieża kontroli ruchu lotniczego pyrzowickiego lotniska stanie się nie tylko naszym nowy symbolem, ale także jedną z infrastrukturalnych wizytówek województwa śląskiego. Ponadto obiekt ten będzie jednym z elementów całkowicie nowej infrastruktury południowo-wschodniej części portu, którą wybudowaliśmy w ostatnich latach – powiedział Artur Tomasik, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej to jedyna w Polsce instytucja zarządzająca przestrzenią powietrzną naszego kraju, która szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. W Agencji pracuje ponad 500 kontrolerów ruchu lotniczego, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu lotniczego. Rocznie na polskim niebie i lotniskach wykonywanych jest ok. 700 tys. operacji lotniczych, nad bezpieczeństwem których czuwają kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP. W ubiegłym roku w MPL Katowice w Pyrzowicach przeprowadzono 31 727 operacji lotniczych. Lotnisko to jest obecnie największym polskim regionalnym portem lotniczym pod względem obsługi ruchu czarterowego i cargo (Czarterowy milion w Katowicach – Pyrzowicach, 2015-10-28).

We wrześniu br. w ruchu całkowitym obsłużono na nim 392 211 pasażerów, czyli o 31 525 więcej (8,7%) niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od początku br. w Pyrzowicach w ruchu całkowitym odprawiono 2 601 160 pasażerów, czyli o 119 936 więcej (4,8%) niż w okresie od stycznia do września 2015.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.