Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny test Buławy

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 28 listopada 2008

Rosyjska flota przeprowadziła kolejny, pierwszy w pełni udany test strategicznej rakiety balistycznej Buława. Głowice rakiety wystrzelonej z akwenu Morza Białego trafiły w cele na Kamczatce.

Rakietę R-30 Buława wystrzelono, podobnie jak w wypadku poprzednich testów, ze specjalnie przebudowanego atomowego okrętu podwodnego Dmitrij Donskij. Test zakończył się po raz pierwszy w historii pełnym powodzeniem. Głowice trafiły w wyznaczone cele na poligonie Kura na Kamczatce. Zanotowały to środki techniczne, ale widzieli też specjalni obserwatorzy.

Z 9 dotychczas przeprowadzonych testów Buławy większość była nieudana. We wrześniu 2008 rakieta pokonała zaplanowaną trasę, a głowica oddzieliła się od niej prawidłowo, ale nie doszło do rozdzielenia jej bloków bojowych.

Dowództwo WMF zapowiada, że Buławy wejdą do uzbrojenia już w przyszłym roku. W pierwszej kolejności mają stanowić uzbrojenie atomowego krążownika podwodnego Jurij Dołgorukij. Niezależni rosyjscy eksperci oceniają jednak, że nie nastąpi to wcześniej niż w 2010.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.