Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tylko 4 dodatkowe F-22

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 listopada 2008

Pentagon podpisał porozumienie o przedpłacie na zakup 4 samolotów F-22 Raptor. Podniesie to liczbę zamówionych samolotów do 187 egz.

Kilka miesięcy temu Kongres zarezerwował 140 mln USD na zakup części, niezbędnych do rozpoczęcia produkcji 20 samolotów F-22 Raptor. Pentagon jednak nie wydał ich, oszczędzając środki na modernizację ok. 100 wyprodukowanych już maszyn, do najnowszego standardu Block 35 (zobacz: Modernizacja i problemy Raptorów).

Przedstawiciele resortu obrony stwierdzili, że ewentualną decyzję o produkcji dodatkowych samolotów, powinna podjąć administracja Baracka Obamy. Ostatecznie administracja ugięła się jednak przed żądaniami Kongresmanów i zdecydowała się na krok pośredni: US Air Force podpisały z Lockheed Martinem umowę o rozpoczęciu produkcji 4 samolotów, z opcją na 16 kolejnych. Wartość porozumienia to 49 mln USD, a w przypadku wykorzystania opcji, nie więcej niż 180 mln USD.

Sumy te starczą jedynie na zakup części podzespołów, niezbędnych do rozpoczęcia produkcji. Dostawy gotowych F-22 nie nastąpią wcześniej niż za parę lat i koniecznym będzie zawarcie następnej, wielokrotnie większej umowy, na finalizację ich budowy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.