Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemieckie Herony w Mali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 listopada 2016

Od początku miesiąca w Mali operują rozpoznawcze bsl Heron 1, dostarczone przez Luftwaffe.

Niemiecki Heron 1 startuje do pierwszej misji rozpoznawczej nad Mali / Zdjęcie: Luftwaffe

1 listopada o 9:30 czasu miejscowego z lotniska w Gao wystartował do pierwszej misji rozpoznawczej jeden z bezzałogowych statków latających Heron 1, należący do Luftwaffe (wojsk lotniczych Niemiec). Lot trwał 1 h 35 min. Kontyngent naszych zachodnich sąsiadów działa w ramach misji pokojowej ONZ, Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali (MINUSMA, Niemieckie Herony będą operować w Mali, 2016-07-22).

Przygotowania do rozpoczęcia lotów niemieckich Heronów 1 trwały ok. 6 tygodni. Bezzałogowce i niezbędne elementy wyposażenia i infrastruktury zostały przetransportowane do Afryki drogą powietrzną i lądową. Prace konieczne do umożliwienia operowania bsl wykonywali żołnierze All Sources Information Fusion Unit (ASIFU) MINUSA i pracownicy Airbus Defence and Space.

Stacjonująca w Gao eskadra Luftwaffe ma składać się maksymalnie z 3 Heronów. W listopadzie jednostka ma zgłosić uzyskanie wstępnej zdolności operacyjnej, jednak w tym celu konieczne jest dokonanie kolejnych uzgodnień pomiędzy ONZ i władzami Mali. Według wstępnych założeń misja Luftwaffe potrwa do lutego 2018.

Bsl Heron 1, mające długotrwałość lotu wynoszącą 24 h, mają być używane do wykrywania zasadzek, eskortowania konwojów i patroli, obserwacji i rozpoznania, osłony infrastruktury i obozów wojskowych oraz niesienia pomocy humanitarnej. Wszelkie informacje o zagrożeniu zgromadzone przez bsl będą natychmiast przesyłane do dowództwa MINUSMA, które następnie przekaże je odpowiednim jednostkom.

Jednocześnie niemiecki resort obrony zgłosił zamiar dalszego wsparcia MINUSMA przez wysłanie do Mali śmigłowców uderzeniowych i ewakuacji medycznej. Berlin nie sprecyzował ile i jakich wiropłatów chce przerzucić do Afryki. Najprawdopodobniej będą to Tigery i NH90. Zgodę na użycie śmigłowców musi wyrazić Bundestag.

Niemieckie śmigłowce przejęłyby zadania wykonywane obecnie przez kontyngent Koninklijke Luchtmacht (wojsk lotniczych Holandii), który ma zostać wycofany do kraju na początku przyszłego roku. Używane przez niego uderzeniowe AH-64D i transportowe CH-47D muszą przejść przeglądy naprawcze po okresie intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach (Holandia zmniejsza kontyngent w Mali, 2016-07-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.