Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FR chce dostarczyć Serbii MiGi-29

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 listopada 2016

Władze FR wyraziły zgodę na przekazanie Serbii 6 używanych myśliwców MiG-29.

Flota serbskich VPO składa się obecnie z 2 myśliwców MiG-29B i jednego szkolno-bojowego MiG-29UB / Zdjęcie: MO Serbii

Powołując się na informacje z kręgów zbliżonych do rządu w Belgradzie dziennik Naslovna Strana podał informację, że władze w Moskwie wyraziły chęć do przekazania Serbii 6 używanych myśliwców MiG-29. Warunkiem sfinalizowania transakcji jest pokrycie przez Serbów kosztów remontów samolotów, szacowanych na 50 mln USD (ok. 200 mln zł).

Kwestia ta była omawiana podczas niejawnego dwustronnego spotkania przedstawicieli międzyrządowego komitetu ds. współpracy handlowej i naukowo-technicznej, które odbyło się niedawno w rosyjskim mieście Suzdal. Według Naslovnej Strany w sprawę zaangażował się minister obrony FR Siergiej Szojgu, który doprowadził do obniżenia kosztów przedsięwzięcia. Obecnie Rosjanie oczekują na oficjalną odpowiedź strony serbskiej.

Cytowany przez agencję Sputnik prezydent Serbii Tomislav Nikolić stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiGów-29 to oznaka szczerej współpracy, zaufania i przyjaźni. Serbia teraz ma przyjaciół, którzy nie zawahają się jej pomóc, którzy... nie wahają się [z nią] współpracować. [...] Nie będziemy nikogo atakować, ale będziemy zapewniać obronę naszemu krajowi i narodowi – dodał Nikolić (Serbia odbiera nowe Mi-17, 2016-06-28).

Zwiększenie zdolności bojowych to najważniejsze zadanie dla naszego kraju – podkreślił generał Spasoje Smiljanić, dówódca Vazduhoplovstva i protivvazdušnoj odbrany (VPO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej Serbii). Trwałość użytkowa myśliwców MiG-29B/UB eksploatowanych obecnie przez VPO upływa w 2018-2019. Fundusze na ich przeglądy naprawcze mają zostać alokowane w przyszłorocznym budżecie (Serbsko-bułgarska współpraca, 2016-08-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.