Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Javelin dla OT?

Przemysł zbrojeniowy, 25 listopada 2016

Na początku grudnia planowana jest prezentacja w Polsce ppk FGM-148 Javelin. To element szerszych działań, których celem jest zaoferowanie systemu m.in. Wojskom Obrony Terytorialnej.

W porównaniu do wykorzystywanych w Polsce PPK Spike, zaletą Javelina jest przede wszystkim mniejsza masa, co pozwala na łatwiejsze wykorzystanie przez spieszoną piechotę. Z drugiej jednak strony, amerykańskie pociski nie są zdecydowanie tańsze… / Zdjęcie: US Army

FGM-148 Javelin powstał w wyniku wspólnych prac Raytheona i Lockheed Martina. Zostały wprowadzone do służby w połowie lat 1990. Po raz pierwszy zostały wykorzystane bojowo w 2003 w czasie wojny w Iraku. Później – w czasie okupacji tego kraju oraz Afganistanu – były używane do niszczenia umocnień i budynków zajmowanych przez partyzantów. Zestawy zostały kupione przez 20 państw. W naszym regionie dotyczy to Estonii (Estonia odbiera Javeliny, 2016-03-22), Litwy (Litwa zamawia Javeliny, 2015-12-21) i Czech (Javeliny i radary dla Czechów, 2015-12-05).

Zestaw działa w trybie odpal i zapomnij. Składa się z urządzenia startowego z kamerą termalną i wideotrakerem, które umożliwiają zidentyfikowanie i oznaczenie celu. Po odpaleniu śledzenie celu przejmuje czujnik optoelektroniczny pocisku. Standardowo, w przypadku ataku na pojazdy opancerzone, uderzenie następuje z przewyższenia, w słabo chronione elementy wozu. Możliwe jest również wykonanie ataku na wprost, w tym przeciwko budynkom lub umocnieniom.

Zasięg strzelania – ponad 4,5 km – znacznie przekracza wstępne wymogi wojska, które poszukuje systemów dopełniających ppk Spike, zdolnych do niszczenia celów na dystansach do 2,5 km. Zakłada się, że oprócz dostaw dla wojsk operacyjnych, nowe zestawy będą podstawową bronią przeciwpancerną WOT.

Javeliny będą konkurowały z innymi systemami. Silną pozycję będzie miał m.in. izraelski Rafael, proponujący wstępnie Spike-MR o zasięgu 2,5 km, wspólnie ze Spike-SR (1 km), które spełniałyby rolę granatników. Trwają też prace nad polskim zestawem niskokosztowym Pirat (LSR Pirat w 2018, 2016-11-18). Na razie jednak MON nie podjął ostatecznych decyzji o trybie pozyskania ppk nowego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.