Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polska kupuje JASSM-ER

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 listopada 2016

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 70 pocisków manewrujących JASSM-ER za 200 mln USD.

Arsenał Sił Powietrznych zasili 70 pocisków manewrujących JASSM-ER / Zdjęcie: US Air Force

Wczoraj DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do zatwierdzenia sprzedaży Polsce 70 pocisków manewrujących AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER), 6 pocisków testowych, 2 pełnowymiarowych makiet i 2 pocisków szkolnych. Amerykanie mają dostarczyć także oprogramowanie umożliwiające ich przenoszenie przez F-16C/D Block 52+, eksploatowane przez Siły Powietrzne wraz z niezbędną dokumentacją techniczną, częściami zamiennymi, zasobnikami do przechowywania oraz pakietem wsparcia logistycznego. Całkowita wartość transakcji szacowana jest na 200 mln USD (nieco ponad 830 mln zł). Głównym wykonawcą będzie Lockheed Martin. Transakcja nie zawiera umów kompensacyjnych.

Jak informuje DSCA proponowana sprzedaż jest jednym z elementów polityki zagranicznej i krajowych celów bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa sojusznika NATO. Polska nadal jest ważną siłą stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie Środkowej.

Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do zwalczania istniejących i przyszłych zagrożeń, m.in. nieprzyjacielskich zestawów obrony powietrznej. Polska będzie korzystać z udoskonalonych zdolności [JASSM-ER] jako środka odstraszającego dla zagrożeń w regionie […]. Ulepszone zdolności [JASSM-ER] pozwolą Polsce zwiększyć zdolności do wykonywania uderzeń na cele naziemne i zwiększyć wkład w przyszłe działania NATO. Polska nie będzie miała problemów z wprowadzeniem JASSM-ER do eksploatacji w Siłach Powietrznych. Proponowana sprzedaż tego typu uzbrojenia nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie.

Natomiast producent wydał następujące oświadczenie: Lockheed Martin wspiera naszych amerykańskich oraz międzynarodowych klientów w ich staraniach mających na celu zaspokojenie potrzeb w zakresie precyzyjnych zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu, spójnych z polityką Stanów Zjednoczonych. JASSM-ER to konwencjonalny precyzyjny pocisk taktyczny dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia, zaprojektowany do zwalczania silnie chronionych stałych i ruchomych celów o ważnym znaczeniu strategicznym. Do momentu oficjalnego przyznania kontraktu, w celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy kierować wszelkie zapytania do Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych lub Agencji ds. Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa (DSCA). 

Obecnie w USA trwa integracja AGM-158A JASSM z polskimi F-16. Dostawy pocisków rozpoczną się w przyszłym roku (Integracja JASSM z polskimi F-16, 2016-02-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.