Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa siedziba DWS

Strategia i polityka, 03 grudnia 2008

Dzisiaj o 11:00 miała miejsce, w obecności premiera Donalda Tuska i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, uroczystość otwarcia nowej, krakowskiej siedziby Dowództwa Wojsk Specjalnych (DWS).

Nowa siedziba Dowództwa Wojsk Specjalnych została umieszczona w Krakowie na ulicy Tynieckiej, w pobliżu Parku Skały Twardowskiego i zalanego w 1990 kamieniołomu na Zakrzówku

Na otwarciu byli również obecni: zastępca szefa Sztabu Generalnego (SG) WP gen. broni Mieczysław Stachowiak, dowódca Wojsk Specjalnych (WS) gen. dyw. Włodzimierz Potasiński, dowódca 2. KS gen. dyw. Edward Gruszka i dowódca Inspektoratu Wsparcia SZ gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski.

Dowództwo Wojsk Specjalnych, wydzielone ze struktur Sztabu Generalnego (wcześniej funkcjonowało w jego ramach jako Szefostwo Działań Specjalnych), wraz z nowym rodzajem Sił Zbrojnych - Wojskami Specjalnymi - powstało 1 stycznia 2007. DWS podlega bezpośrednio szefowi SG, zaś do zakresu działania jego dowódcy (od stycznia 2007 do sierpnia 2008 był nim gen. dyw. Edward Gruszka, którego zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Włodzimierz Potasiński), należy m.in. dowodzenie związkami organizacyjnymi i jednostkami wojskowymi WS, planowanie i realizacja mobilizacyjnego i operacyjnego rozwinięcia i użycia tychże oraz szkolenie podległych jednostek.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich wraz z prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem w towarzystwie dowódcy Wojsk Specjalnych gen. dyw. Włodzimierza Potasińskiego oraz zastępcy szefa Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysława Stachowiaka

Pierwszą siedzibą 34-osobowego DWS była Bydgoszcz, jednak - jak tłumaczył ówczesny rzecznik MON - ze względu na odcięcie od ośrodków decyzyjnych, m.in. MSZ czy MON oraz wiodącej jednostki specjalnej GROM przeniesiono je, jesienią 2007, do Warszawy, lokując po sąsiedzku z koszarami WFS. Ostatecznie, zgodnie z decyzją ministra ON z sierpnia 2008, sztabowcy jeszcze raz ruszyli w drogę, tym razem do Garnizonu Kraków, w którym Dowództwo rozpoczęło swoją działalność służbową 1 października 2008.

Dowództwu WS podlegają trzy jednostki: Wojskowa Formacja Specjalna GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej (JW 2305) z siedzibą w Warszawie, 1. Pułk Specjalny Komandosów (JW 4101) z Lublińca oraz Sekcja Działań Specjalnych MW Formoza (JW 4026) z Gdyni, liczące łącznie około 1,5 tysiąca żołnierzy.

Jak zwykle podczas podobnych imprez nie mogło zabraknąć pokazów uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy Wojsk Specjalnych. W roli modeli występowali komandosi z Lublińca odgrywający dla prasy tradycyjne role snajpera, szturmowca i płetwonurka

GROM przeznaczony jest do prowadzenia działań ratowniczo-ochronnych, specjalnych i rozpoznawczych z powietrza, na lądzie i na i pod wodą, w trudnych warunkach terenowych, klimatycznych i pogodowych. Żołnierze WFS są wyszkoleni głównie do zadań antyterrorystycznych, jak również zadań specjalnych o charakterze wojskowym. Obecnym dowódcą jednostki jest płk Dariusz Zawadka.

1. Pułk Specjalny Komandosów to najliczniejsza i najstarsza z polskich jednostek specjalnych, której rodowód sięga 1957. Na przestrzeni lat jednostka zmieniała miejsce stacjonowania i charakter organizacyjny (z kompanii przeistaczając się w batalion szturmowy), zaś w 1986 została przeniesiona do Lublińca, gdzie 8 października 1993 została przekształcona w pułk specjalny. Jest przeznaczona do prowadzenia działań specjalnych w kraju i poza jego granicami w warunkach pokoju, kryzysu i wojny. Pułk specjalizuje się w rozpoznaniu specjalnym, bezpośrednich akcjach, najczęściej dywersyjnych, wsparciu i działaniach niekonwencjonalnych. Dowódcą jednostki jest płk Dariusz Dachowicz.

Wśród prezentowanego uzbrojenia strzeleckiego można było wypatrzyć małą perełkę - 7,62-mm karabin maszynowy PKMN z umieszczonym na odchylanej szynie zespołem szyn montażowych Picatinny, na którym zamocowano celownik holograficzny HWS.552 EOTech oraz oświetlenie bojowe SureFire, wyposażony w miękką skrzynkę amunicyjną i pomalowany w pustynne barwy maskujące / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Morska Jednostka Działań Specjalnych (MJDS) Formoza wywodzi swoje korzenie od utworzonego w 1974 Zespołu Badawczego ds. Płetwonurków Morskich, który rok później stał się samodzielną jednostką. Wielokrotnie zmieniała nazwy, zaś obecna została przyjęta w październiku 2007, po wyjściu ze struktur Marynarki Wojennej i przejściu do Wojsk Specjalnych. MJDS, ze względu na swą specyfikę, może być wykorzystana w operacjach o charakterze wodnym, jak i wodno-lądowym. Aktualnie dowódcą jest kmdr por Jan Pawłowski.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.