Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Carney znowu w Rocie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 04 grudnia 2016

Amerykański niszczyciel rakietowy zakończył patrol bojowy na Morzu Śródziemnym.

USS Carney w Base Naval de Rota / Zdjęcie: USN

W czwartek niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64), typu Arleigh Burke, zakończył 4-miesięczny patrol bojowy na Morzu Śródziemnym. Amerykański okręt prowadził działania operacyjne w rejonie odpowiedzialności 6. floty US Navy. Najbliższe tygodnie okręt spędzi w bazie morskiej w Rocie na południu Hiszpanii, gdzie przejdzie przegląd naprawczy. 

Okręt opuścił bazę w Rocie 25 lipca. Już kilka dni później wziął udział w operacji humanitarnej, podczas której jego załoga udzieliła pomocy 97 imigrantom z Afryki, którym groziła śmierć na morzu po nieudanej próbie przedostania się do Europy. W następnych tygodniach niszczyciel uczestniczył w m.in. serii wielonarodowych ćwiczeń morskich, w tym Smartex 162 i Mavi Balina 16, organizowanych przez Hiszpanię i Turcję. Okręt odbył również serię kurtuazyjnych wizyt m.in. w Sudzie na Krecie i greckim Pireusie, a także tureckiej bazie morskiej Aksaz. 

USS Carney jest jednym z 4. amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, które w l. 2014-2015 przebazowano do hiszpańskiej Roty (Ostatni Arleigh Burke wyruszył do Hiszpanii, 2015-09-08). Okręty stanowią europejski komponent systemu obrony przeciwrakietowej USA. Wyposażono je w system wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis (USS Carney testuje SeaRAM, 2016-08-19). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.