Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Następne Śnieżniki dostarczone

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 grudnia 2016

Na przełomie listopada i grudnia specjaliści z WITU i Autocomp uruchomili w 4 kolejnych lokalizacjach symulatory szkolenia strzeleckiego Śnieżnik.

Żołnierze trenujący z użyciem Śnieżnika mogą posługiwać się symulatorami stosowanych w SZ RP około 40 typów karabinów szturmowych, maszynowych, wyborowych, pistoletów, granatników automatycznych, podwieszanych i ręcznego granatnika RGP-7 oraz moździerza LM-60D. / Zdjęcie: WITU

Na przełomie listopada i grudnia specjaliści z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i spółki Autocomp uruchomili w czterech kolejnych lokalizacjach symulatory szkolenia strzeleckiego Śnieżnik. Urządzenia trafiły do Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu, 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Lęborku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Korzystać z nich będą mogli także wojskowi z innych, pobliskich jednostek.

Jako ostatnia z partii zamówionej przez Inspektorat Uzbrojenia MON, w połowie 2017, zostanie zainstalowana wirtualna strzelnica w ośrodku poligonowym 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu. Wówczas liczba Śnieżników eksploatowanych w Wojsku Polskim wyniesie 22.

Symulatory zaprojektowane i budowane przez WITU i Autocomp działają już w różnych wersjach m.in. w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, 10. Pułku Dowodzenia w Wrocławiu i 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Śnieżnik to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Służy także do nauki wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie (zurbanizowany, odkryty), w różnych porach doby, przy każdej pogodzie (mgła, śnieg, deszcz, wiatr) oraz do nauki współdziałania w walce, a także do reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych, np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy.

Symulator powstał na zamówienie MON, z inicjatywy Dowództwa Wojsk Lądowych. Dziś służy żołnierzom trzech rodzajów sił zbrojnych. Żołnierze trenujący z użyciem Śnieżnika mogą posługiwać się symulatorami stosowanych w SZ RP około 40 typów karabinów szturmowych, maszynowych, wyborowych, pistoletów, granatników automatycznych, podwieszanych i ręcznego granatnika RGP-7 oraz moździerza LM-60D. W 2016 w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie i Centrum Szkolenia MW w Ustce wdrożone zostały symulatorowe stanowiska artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2K i ZUR-23K.

Lista broni, celowników i osprzętu do stosowania w naszym systemie jest otwarta. Jesteśmy w stanie opracować i wdrożyć symulator każdego rodzaju broni strzeleckiej, która trafi do polskich żołnierzy, wiernie odwzorowując jej balistykę i działanie. Gdy jednostki operacyjne odbiorą pierwsze egzemplarze karabinków z rodziny MSBS-5,56, będziemy gotowi dostarczać im symulatory także i tej broni – zapewnia dyrektor WITU płk. dr. inż. Jacek Borkowski. Personel instytutu planuje w najbliższym czasie wdrożenie do Śnieżnika symulatorów moździerzy M-98 z pełną gamą amunicji i różnymi typami zapalników.

Na tegorocznym MSPO WITU i Autocomp ujawniły morski symulator stanowiska operatora broni pokładowej i sterników szybkich łodzi szturmowych. Dyrektor Borkowski przyznaje, że udane wdrożenie Śnieżnika do SZ RP zaowocowało zainteresowaniem zagranicznych sił zbrojnych polskim produktem, jednak na razie rozmowy nie zamieniły się na kontrakty (Dostawa systemów Śnieżnik, 2016-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.