Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Konkurs na nowe samoloty dla Bułgarii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 grudnia 2016

Rząd w Sofii oficjalnie rozpoczął konkurs na nowe samoloty wielozadaniowe.

Wybór następców bułgarskich MiGów-29 ma zostać dokonany do końca przyszłego roku / Zdjęcie: US Air Force

9 grudnia rząd Bułgarii wystosował zapytania ofertowe do Portugalii, Szwecji, USA i Włoch w sprawie sprzedaży nowych samolotów wielozadaniowych. Sofia przeznaczyła 767 mln euro (3,4 mld zł) na zakup 8 samolotów z uzbrojeniem i pakietem wsparcia logistycznego.

Według bułgarskich mediów Portugalia i USA zamierzają zaoferować F-16A/B zmodernizowane do standardu Block 15 MLU przez zakłady OGMA. Waszyngton będzie dostawcą uzbrojenia i usług logistycznych. W analogiczny sposób zrealizowano zakup F-16 przez Rumunię.

Włosi proponują Eurofightery z 1. transzy dostaw, używane obecnie przez Aeronautica Militare (wojska lotnicze), a Szwedzi – Gripeny C/D. Z konkurencji odpadli Izraelczycy proponujący F-16C/D Block 30, ponieważ Sofia chce posiadać samoloty kompatybilne z wymaganiami NATO (Bułgaria stawia na F-16?, 2016-10-17).

Wybór zwycięskiej oferty ma zostać dokonany w połowie 2017, następnie będzie ona przedłożona parlamentowi do akceptacji. Procedura ma zakończyć się przed 2018. Transakcja zakupu samolotów zostanie zawarta na drodze umowy między rządami Bułgarii i zwycięskiego kraju, a szczegółowa oferta będzie złożona we współpracy z producentem.

Przewiduje się, że w l. 2022-2023 Sofia zakupi kolejnych 8 samolotów wielozadaniowych. Na razie jednak nie alokowano budżetu na ten cel, z powodu braku wystarczających środków (Air Policing nad Bułgarią , 2016-09-12).

W ramach utrzymania zdatności do lotu eksploatowanych obecnie przez Wojennowzdusznite Siły (wojska lotnicze) myśliwców MiG-29, rząd Bułgarii zakupił od Rosjan 10 silników Klimow RD-33 (4 nowe i 6 po remoncie), za 21 mln euro (93 mln zł). Ich dostawcą będzie miejscowe przedsiębiorstwo Aviostart, będące przedstawicielem RSK MiG (Rosjanie naprawią bułgarskie MiG-29?, 2015-05-05). Pierwsze 2 wyremontowane silniki mają trafić do Bułgarii w kwietniu 2017. Aviostart ma też dostarczyć 7 fabrycznie nowych przekładni akcesoriów KSA-2, do silników RD-33, za kolejne 11 mln euro (ok. 49 mln zł). Umowa w tej sprawie ma być podpisana przed końcem br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.