Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RGP-40 dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 23 grudnia 2016

Policja kupiła 40-mm granatniki rewolwerowe RGP-40 produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT). Broń została już dostarczona do użytkownika.

Policja kupiła trzy granatniki rewolwerowe RGP-40, a sama broń została już do niej dostarczona. Tym samym to ta służba mundurowa, a nie Wojsko Polskie, będzie ich pierwszym użytkownikiem. Co więcej, pierwszy raz zaplanowano testy nowych konstrukcji przed ich pełnym wprowadzeniem do służby, aby wypracować zasady ich wykorzystania / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

17 listopada Komenda Główna Policji ogłosiła postępowanie na dostawę granatników rewolwerowych, dostosowanych do strzelania amunicją bojową i specjalną (w tym niezabijającą) 40 mm x 46SR niskiej prędkości wylotowej i 40 mm x 51SR średniej prędkości wylotowej. Warunkiem było wyposażenie lufy granatnika w osłonę z szynami montażowymi, jak i dostawa konstrukcji z celownikiem kolimatorowym.

Postępowanie zostało rozstrzygnięte na korzyść tarnowskich Zakładów Mechanicznych. Dostawy broni zrealizowano 19 grudnia. Co ciekawe, tym samym to Policja, a nie Wojsko Polskie, została pierwszym w kraju użytkownikiem 40-mm granatników rewolwerowych RGP-40 (Umowa na granatniki RGP-40 dla WP, 2016-02-15).

Komenda Główna w pierwszej kolejności kupiła jedynie trzy konstrukcje tego typu. Zostaną one dostarczone do Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie mają być wykorzystane do prób, w tym oceny przydatności nowej broni dla funkcjonariuszy i wypracowania zasad jej użycia. RGP-40 będą też testowane przy użyciu różnych granatów specjalnych, w tym niezabijających produkcji polskiej i zagranicznej. Polska konstrukcja z ZMT ma zastąpić w służbie 26,5-mm strzelby powtarzalne ZGR-1 (znane też jako RGA-86).

To całkowite novum w dotychczasowych zakupach uzbrojenia. Warto zwrócić uwagę, na odmienne, niż w Wojsku Polskim, podejście Policji do nowego rodzaju broni. Funkcjonariusze podjęli rozsądną decyzję, że zanim Komenda Główna zadecyduje o zakupach większych partii tych konstrukcji, wcześniej należy broń dobrze poznać, sprawdzić i przetestować. Tymczasem Wojsko Polskie najpierw ogłosiło postępowanie i kupiło granatniki rewolwerowe. Dopiero po dostarczeniu broni (planowanym na I kwartał 2017) będzie tworzyło do nich taktykę, budowało zaplecze i planowało rozmieszczenie tego rodzaju uzbrojenia w drużynie. Co więcej, zakupy amunicji do wojskowych RGP-40 planowane są dopiero na 2018, po pełnym wdrożeniu w ZM Dezamet nabojów 40 mm x 46SR z nowymi łuskami i zapalnikami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.