Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

150 mld rubli dla rosyjskiej zbrojeniówki

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 grudnia 2008

Rosyjskie władze zamierzają wspomóc rodzimy przemysł obronny kwotą 150 mld rubli (5,35 mld USD) w postaci gotówki i gwarancji kredytowych.

Zbrojeniówka ma pochłonąć blisko połowę całej pomocy finansowej państwa dla znajdujących się w trudnej sytuacji przedsiębiorstw. Odpowiedni pakiet rozporządzeń przygotowuje Ministerstwo Finansów. W bieżącym tygodniu ma go wnieść pod obrady rządu. Nie ma jeszcze konkretnej listy przedsiębiorstw, które otrzymają wsparcie, ale wiadomo, że głównymi beneficjentami pomocy będą koncerny OAK i Rostechnologie (Korporacja Rostechnologie kompletuje kadrę zarządzającą, 2007-12-24, Rosobornexport wchodzi do Rostechnologii, 2008-06-20).

Oba mają poważne problemy finansowe już w czasie powstawania. Ocenia się, że długi przedsiębiorstw, które mają wejść do Rostechnologii sięgają 80 mld rubli (120 mld rubli długów). Z kolei tylko RSK MiG jest zadłużona na 41 mld, co opóźni jej wejście w skład OAK o kilkanaście miesięcy (Opóźnienie wejścia RSK MiG do OAK). Fatalną sytuację przedsiębiorstwa pogorszyło odstąpienie Algierii od zakupu 34 myśliwców MiG-29SMT/UB.

Przygotowywany przez MF plan pomocy zawiera pięć podstawowych punktów. Około 100 mld rubli zostanie przeznaczonych na gwarancje kredytowe oraz przynajmniej częściowe spłaty oprocentowania. Pozostałe 50 mld rubli rząd przeznaczy na dokapitalizowanie spółek najbardziej zagrożonych bankructwami. Według wstępnych szacunków, chodzi o 15-35 przedsiębiorstw. Rząd wykupi dodatkowe emisje ich akcji lub specjalne obligacje.

Ponadto zostaną uruchomione zaliczki związane z kontraktami realizowanymi w ramach zamówień uzbrojenia dla armii rosyjskiej. W przyszłym roku zamówienia mają wzrosnąć aż o 50 mld rubli.

Pogarsza się sytuacja w eksporcie rosyjskiego uzbrojenia. W raporcie dla Kongresu USA szacuje się, że w ubiegłym roku wartość kontraktów eksportowych rosyjskich producentów spadła aż o blisko 4 mld dolarów - z 14,3 do 10,4 mld USD. Przyczyniły się do tego nie tylko kłopoty z MiGami, ale też pogorszenie stosunków z Indiami, które zrezygnowały z odebrania zmodernizowanych morskich samolotów patrolowych Ił-38 i okrętu podwodnego proj. 877EKM z powodu niskiej jakości wykonanych prac.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.