Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa misja ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 02 stycznia 2017

W czwartek okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki opuści Port Wojenny w Świnoujściu i skieruje się na Morze Śródziemne.

Okręt Marynarki Wojennej RP po raz pierwszy obejmie dowodzenie 2. Grupą Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO / Zdjęcie: MW RP

W najbliższych dniach załoga ORP Kontradmirał X. Czernicki rozpocznie półroczną misję. Jej zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi m.in. na Morzu Śródziemnym. Polski okręt będzie pełnił funkcję jednostki flagowej Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2). Dowodzenie zespołem obejmie kmdr por. Aleksander Urbanowicz (Polski okręt na czele SNMCMG2, 2016-11-09).

Przejęcie dowodzenia nastąpi w momencie, kiedy okręt flagowy znajdzie się w rejonie działania. Na czas misji ORP Czernicki zyskał status Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a na jego pokładzie zaokrętował się przyszły sztab Zespołu składający się głównie z polskich oficerów.

Jesienią nad polskim wybrzeżem prowadzono certyfikację przyszłego sztabu SNMCMG2, Polski okręt na czele SNMCMG2). Ćwiczono wówczas elementy związane z dowodzeniem grupą okrętów przeciwminowych, jak również sposoby postępowania w sytuacjach kryzysowych. Sprawdzeniu podlegały m.in. kierowanie operacją poszukiwania min, planowanie i koordynacja akcji udzielania pomocy jednostce, która uległa awarii, prowadzenie działań poszukiwawczo-ratowniczych, walka z pożarem, czy naprawa przebicia kadłuba, jak również zaopatrywanie okrętów Zespołu na morzu. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra