Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót HMS Mersey

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 stycznia 2017

Za miesiąc do Wielkiej Brytanii powróci okręt patrolowy HMS Mersey. Jego załoga od 13 miesięcy prowadzi działania operacyjne z dala od kraju.

Podczas kończącej się misji bojowej HMS Mersey przeszedł ponad 70 tys. km. Okręt odbył kurtuazyjne wizyty w 31 portach morskich, znajdujących się w 19 krajach, położonych na 3 kontynentach / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

W lutym do Her Majesty's Naval Base (HMNB) Portsmouth na południu kraju wejdzie okręt patrolowy HMS Mersey (P283), typu River. Jego załoga zakończy wówczas 13-miesięczną misję bojową, którą rozpoczęto w styczniu ub.r. Następnie okręt przejdzie standardowy przegląd remontowy, podczas którego usunięte zostaną usterki techniczne, a jednostka zostanie przygotowana do kolejnych zadań operacyjnych.

Swoją misję załoga HMS Mersey rozpoczęła na Morzu Karaibskim. Brytyjczycy wspierali lokalnych partnerów, w tym Straż Wybrzeża USA i Royal Canadian Navy (królewską marynarkę wojenną Kanady) w walce ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, trudniącymi się przemytem narkotyków z Ameryki Łacińskiej do USA. W kwietniu brytyjska jednostka wzięła udział w jednej z bardziej spektakularnych operacji antynarkotykowych, podczas której udało się przejąć 304 kg narkotyków o rynkowej wartości ok. 12 mln GBP (60 mln zł).

Latem HMS Mersey skierował się na Morze Egejskie, gdzie w następnych miesiącach brał udział w wielonarodowej operacji morskiej, której celem było powstrzymanie napływu do Europy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu (Nowa misja HMS Mersey, 2016-07-11). Podczas działań operacyjnych HMS Mersey współpracował z jednostkami Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2), w ramach którego służyła również fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko (273), typu Oliver Hazard Perry (Powrót ORP Gen. T. Kościuszko, 2016-09-13). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.