Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy projekt Cotecmar

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 stycznia 2017

Kolumbijska stocznia Cotecmar opracowuje projekt nowoczesnego, pełnomorskiego okrętu patrolowego dla rodzimej floty.

W 2018 może rozpocząć się budowa pierwszego z serii nowoczesnych kolumbijskich okrętów patrolowych, przystosowanych do prowadzenia działań bojowych na Oceanie Spokojnym / Zdjęcie: Cotecmar

W biurze projektowym państwowej stoczni Cotecmar (Corporación de Ciencia y Tecnología para el Desarrollo de la Industria Naval Marítima y Fluvial) trwają prace nad koncepcją nowoczesnego okrętu patrolowego. Jednostka ma powstać w odpowiedzi na zapotrzebowanie Armada Nacional de Colombia (marynarki wojennej Kolumbii), która poszukuje patrolowców zdolnych do prowadzenia wielodniowych działań operacyjnych na wodach oceanicznych.

Zakłada się, że nowy okręt patrolowy będzie miał 93 m długości. Ma wypierać 2500 t. i rozwijać 20 w. Jego zasięg obliczeniowy to 18,5 tys. km. Patrolowiec będzie dysponował pokładem lotniczym i hangarem, zdolnym do pomieszczenia 10-t śmigłowca morskiego. Załoga będzie składać się z 64 osób. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla dodatkowych 36 pasażerów lub 50 rozbitków.

Armada Nacional de Colombia może zamówić kilka jednostek nowego typoszeregu. Budowa pierwszej z nich mogłaby rozpocząć się w 2018. Patrolowce mają powstać w zakładach Cotecmar umiejscowionych w Cartagena de Indias na północy kraju.

Nowe patrolowce uzupełnią w linii co najmniej 3 mniejsze jednostki, które Cotecmar buduje dla kolumbijskiej marynarki wojennej. Dotąd Armada Nacional de Colombia odebrała i przyjęła do służby ARC 20 De Julio (PZE 46) i ARC 7 de Agosto (PZE 47, ARC 7 de Agosto w walce z piratami, 2015-08-14). Pod koniec 2016 zwodowano też ARC Santander (PZE 48, Wodowanie ARC Santander, 2016-12-02, na zdjęciu). Wszystkie oparte są na projekcie patrolowców OPV-80, niemieckiego Fassmer. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.