Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kobieta w składzie Rangerów

Wojska lądowe, 19 stycznia 2017

Za kilka miesięcy do 75. pułku US Army Rangers dołączyć ma pierwsza w historii kobieta.

Pierwsza kobieta ma dołączyć do 75. pułku Rangerów wiosną br. / Zdjęcie: US Army

Dotychczas służba w elitarnym 75. pułku US Army Rangers, podlegającym Dowództwu Operacji Specjalnych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki była zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Jednak od początku 2016 o dołączenie do składu tej jednostki mogą ubiegać się także panie (Wszystko dla pań, 2015-12-07).

W ramach programu pilotażowego Pentagonu już w kwietniu 2015 szkolenie w tzw. Ranger School rozpoczęło 19 kobiet. Jako pierwsze w historii ukończyły je w sierpniu 2015 kpt. Kristen Griest i por. Shaye Haver, zyskując w ten sposób prawo do noszenia odznaki Ranger.

2 miesiące później dołączyła do nich mjr Lisa Jaster. Jednak żadna z w/w pań nie pełni służby w 75. pułku Rangerów, ponieważ Ranger School przygotowuje dowódców do działania w ramach klasycznych operacji bojowych, a nie podczas operacji specjalnych.

Dopiero w grudniu 2016 pierwsza kobieta, w stopniu oficerskim, przeszła 3-tygodniową selekcję (Ranger Assessment and Selection Program 2), po której można zostać żołnierzem 75. pułku Rangerów. Jej tożsamość nie została ujawniona ze względów bezpieczeństwa. W czerwcu ub. r. innej kobiecie nie udało się ukończyć kursu RASP 2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.