Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niebo-M przeciwko F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lutego 2017

Jeden z najnowocześniejszych rosyjskich mobilnych trójwspółrzędnych radarów 55Ż6M, znanych jako Niebo-M, został zainstalowany na zajętym Krymie, nad brzegiem Morza Czarnego.

Wóz dowodzenia z kabiną operatorską zestawu radiolokacyjnego 55Ż6ME Niebo-ME, za nim antena wozu RŁM-M, pokazane w Moskwie w 2012 / Zdjęcie: Wojennyje Nowosti

Jeden z kilku pierwszych najnowocześniejszych rosyjskich mobilnych trójwspółrzędnych zestawów radarowych 55Ż6M (znanych jako Niebo-M), umożliwiających lokalizację i śledzenie celów o znacznie obniżonym wizerunku radiolokacyjnym (samoloty stealth), został zainstalowany na zajętym Krymie, nad brzegiem Morza Czarnego, nieopodal miejscowości Majak. I już dawno uzyskał gotowość operacyjną współpracując z bateriami pocisków przeciwlotniczych S-300PM (są tam od marca 2014). 

Wpływa to w zasadniczy sposób na sytuację powietrzną w tym rejonie, wobec podejmowanych ostatnio przez Amerykanów lotów zwiadowczych bezzałogowców Global Hawk, które mają przynieść nowej amerykańskiej administracji klarowny obraz sytuacji wokół granic Ukrainy. Lokalizacja Nieba-M na Krymie: 45.345594 N i 032.522004 E i jego status zostały starannie przeanalizowane przez eksperta interpretacji orbitalnej – Seana O’Connora dla magazynu Jane’s Defence Weekly (1 Feb. 2017 Vol. 54, Issue 5) na podstawie zdjęć z kosmosu, wykonanych przez satelity korporacji Airbus Defence and Space. Z jego ekspertyz wynika, że instalacja Nieba-M na Krymie jest dla Rosjan najważniejszym obiektem zdobywania doświadczenia operacyjnego i testowania na pierwszej linii faktycznych zdolności ich najbardziej obecnie zaawansowanego systemu radiolokacyjnego, który, jak twierdzą, widzi obiekty obdarzone zdolnościami stealth (Moskwa wyraźnie wspomina o pokonaniu myśliwców F-35 Lightning II), o obniżonym poniżej 1 m kw. wizerunku radiolokacyjnym z odległości ok. 500 km.

Schemat zestawu Niebo-M / Rysunek: Wojennyje Nowosti

Według O’Connora na razie, bazując na rozpoznaniu satelitarnym, udało się zidentyfikować 4 rozlokowane w terenie i pracujące zespoły Nieba-M: w pobliżu bazy lotniczej w Aszułuku, gdzie testuje się urządzenia i przygotowuje operatorów, nieopodal Włodzimierza i niedaleko Taganrogu. Moskwa zapowiada jednak, że do 2020 garnizony na wszystkich najważniejszych kierunkach ewentualnego ataku z powietrza na Rosję zostaną wyposażone w nowo wyprodukowane i wprowadzone do linii zestawy Niebo-M. 

Niebo-M to najnowocześniejszy element całej rodziny systemów radiolokacyjnych przeznaczonych dla wojsk OPL i wojsk lądowych Rosji, którą tworzono od lat 90. ubiegłego wieku w Niżnym Nowgorodzie w NNIIRT, czyli naukowo-badawczym instytucie radiotechniki (części koncernu wyspecjalizowanego w produkcji kompleksów przeciwlotniczych - Ałamz-Antiej), bazując na doświadczeniach bojowych konfliktów od czasów Wietnamu. W 1999 przyjęto zasadniczą architekturę systemu – miał on być wysoce mobilny poprzez posadowienie każdego z jego oddzielnych elementów na samobieżnym ośmiokołowym podwoziu ciągnika wytwarzanego w Briańsku – BAZ-6909-015 o nośności 22 ton. Dzięki temu dziś całość można rozlokować z marszu w ciągu kwadransa. 15 min. zajmuje także ewakuacja całego zestawu.

Tworzą go 4 samodzielne pojazdy – trzy z oddzielnymi antenami skanowania elektronicznego oraz wóz dowodzenia. Całość zintegrowana jest radioliniowo. Każdy pojazd ma swój oddzielny generator, jest więc niezależny energetycznie. W przypadku trafienia pociskiem przeciwradiolokacyjnym w jeden z wozów antenowych – pozostałe kontynuują walkę. Wóz RŁM-M - z największą anteną - przeszukuje przestrzeń w paśmie VHF na falach metrowych, wóz RŁM-D – pracuje w paśmie L na falach decymetrowych, zaś wóz RŁM-S - w paśmie X na falach centymetrowych. Dane z tych trzech stacji antenowych trafiają do wozu dowodzenia z kabiną operatorską – KU RŁK, gdzie poprzez elektroniczną analizę i integrację sygnałów budowany jest syntetyczny obraz przestrzeni. W ten sposób, jak twierdzą Rosjanie, można bez problemu pokonać amerykańskie technologie sztucznej niewidzialności obiektów poruszających się w powietrzu - czyli stealth. 

Wóz z anteną centymetrową był gotów dopiero w 2010. W 2011 przeprowadzono badania państwowe. W 2012 pierwszy gotowy system pokazano publicznie w Moskwie w sierpniu, podczas wystawy MAKS. Wówczas ujawniono podstawowe jego możliwości – zasięg wykrywania celów w pracy dookólnej – od 10 km do 600 km, na wysokości do 600 km. Przy skoncentrowaniu obserwacji na 70-stopniowym sektorze – wykrywanie do 1800 km. Możliwość śledzenia do 200 samolotów i do 20 pocisków balistycznych.

  • 25 stycznia 2013 podano, że pierwszy zestaw Niebo-M otrzyma zachodni okręg wojskowy. 
  • 8 stycznia 2014 podano, że planuje się wyprodukowanie i przekazanie wojsku 6 zestawów Niebo-M.
  • 5 lutego 2014 podano, że wojska radiotechnicze otrzymają do 10 egzemplarzy Niebo.

Wiadomo, że użytkownikiem co najmniej jednego zestawu Niebo jest Iran. Nie wiadomo jednak ile zestawów Niebo-M znajduje się obecnie w Okręgu Kaliningradzkim.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.