Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ORP Czernicki na Morzu Egejskim

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 02 marca 2017

Okręty SNMCMG2 zakończyły wczoraj manewry z siłami sojuszniczymi na Morzu Egejskim.

Okręty SNMCMG2 prowadziły ćwiczenia z jednostkami flot Niemiec i Grecji, a także lotnictwem greckiej marynarki wojennej. Obecnie jednostki Zespołu obrały kurs na cieśninę Dardanele. Wkrótce rozpoczną misję na Morzu Czarnym / Zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak, kpt. mar. Piotr Lis, ks. por. Piotr Listopad / DO RSZ

Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) weszły na Morze Egejskie 23 lutego, przechodząc przez Kanał Koryncki. Następnego dnia zacumowały w Pireusie położonym ok. 30 km od Aten. Trzydniowy postój przeznaczony był nie tylko na uzupełnienie zapasów i regenerację załóg okrętów, ale również na oficjalne wizyty i spotkania, m.in. na pokładzie okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki (Kolejne zadania PKW Czernicki, 2017-02-07).

Dowódca SNMCMG2, kmdr Aleksander Urbanowicz złożył wizytę dowódcy greckiej marynarki wojennej wiceadm. Ioannisowi Parlopoulosowi. Spotkał się również z dowódcą Stałego Zespołu Morskiego NATO Grupa 2 (SNMG2), niemieckim kontradm. Axelem Deertzem (Objęcie dowodzenia SNMCMG2, 2017-01-18).

W poniedziałek rozpoczął się 1. dzień morskich manewrów. ORP Kontradmirał X. Czernicki prowadził ćwiczenia z niemiecką fregatą rakietową FGS Sachsen, która pełni funkcję okrętu dowodzenia SNMG2. Ćwiczono manewrowanie, procedury łączności i podejścia do holowania unieruchomionej jednostki.

Z kolei niszczyciele min wchodzące w skład SNMCMG2: hiszpański ESPS Duero (ESPS Duero dołączył do SNMCMG2, 2017-01-30) i niemiecki FGS Rottweil (Ćwiczenia z czarnogórską marynarką, 2017-02-23) prowadziły działania przeciwminowe w ramach ćwiczenia Passex wspólnie z greckim niszczycielem min HS Kallisto. Nad tym przedsięwzięciem czuwał polski sztab zaokrętowany na Czernickim, przekazując wytyczne i rozkazy do jednostek przeciwminowych oraz zbierając od nich meldunki i reagując na zmieniającą się sytuację podczas ćwiczeń.

Następnego dnia jednostki SNMCMG2 wspólnie z greckim HS Kallisto ćwiczyły zwalczanie zagrożeń asymetrycznych na morzu. Zespół nękany był przez nieprzyjacielską szybką łódź motorową i śmigłowiec. W siły nieprzyjaciela wcielił się wiropłat greckiej marynarki wojennej i łódź motorowa z pokładu Kallisto.

Obecnie okręty Zespołu na czele z Czernickim obrały kurs na cieśninę Dardanele, będącą bramą na Morze Czarne, gdzie przez najbliższe dni prowadzić będą swoją misję. Wkrótce do SNMCMG2 dołączą kolejne 2 jednostki przeciwminowe: turecki niszczyciel min i rumuński trałowiec, zwiększając tym samym potencjał bojowy Grupy.

Na podstawie informacji kmdra ppora. Piotra Adamczaka, DO RSZ
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra