Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzrost budżetu obronnego ChRL

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 04 marca 2017

Przed zaplanowanym na jutro posiedzeniem chińskiego parlamentu (Quánguó Rénmín Dàibiǎo Dàhuì,Ogólnochińskie zebranie przedstawicieli ludowych), jego rzeczniczka, Fu Ying poinformowała, że projekt budżetu przewiduje wzrost wydatków obronnych o ok. 7%, do ok. 1020 mld juanów (ok. 147 mld USD). Będzie to ok. 1,3% PKB, podobnie jak w poprzednich latach. Z kolei wzrost PKB przewidywany jest na poziomie ok. 6,5%, co oznacza nieznaczne spowolnienie wzrostu chińskiej gospodarki w stosunku do lat poprzednich.

Na forum bezpieczeństwa w Monachium, jego uczestnikom rekomendowano wydawanie co najmniej 2% PKB na obronność – powiedziała Fu Ying. Dla naszego bezpieczeństwa też musimy podnieść wydatki obronne, ale nie na tak wysoki poziom. W ostatnich dziesięcioleciach na świecie dochodziło do wielu poważnych konfliktów zbrojnych. ChRL nigdy nie zagrażała w tym czasie innym państwom – podsumowała. Z wypowiedzi Fu Ying wynikało, że bezpieczeństwo i stabilność sytuacji u granic Chin w dużym stopniu zależą od działań USA na Morzu Południowochińskim.

W poprzednich latach chiński budżet obronny rósł relatywnie szybciej niż przewidują plany na 2017 (Chiński budżet obronny ujawniony, 2016-03-07). W 2015 wyniósł 887 mld juanów (ok. 144 mld USD), co oznaczało wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 10,1%. Na 2016 zaplanowano wydanie na obronność 954,35 mld juanów (146 mld USD), czyli wzrost miał wynieść 7,6% (w USD wzrost okazał się prawie zerowy).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.