Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Do końca roku 65 Topoli-M w służbie

Strategia i polityka, 18 grudnia 2008

Do 31 grudnia liczba wyrzutni strategicznych rakiet balistycznych Topol-M w rosyjskich RWSN sięgnie 65. W ciągu kilku dni do służby ma wejść kolejny dywizjon uzbrojony w te rakiety.

W skład dywizjonu, trzeciego z kolei rozlokowanego w rejonie tejkowskim, wejdą trzy mobilne wyrzutnie Topoli-M. W ten sposób liczba takich wyrzutni sięgnie 15. W bieżącym roku do stanu pełnego wyposażenia (10 wyrzutni Topoli-M) doprowadzono piąty pułk w rejonie Tatiszczewa. W sumie do końca roku RWSN (Rakietnyje wojska strategiczieskowo naznaczenia) będą dysponowały 65 Topolami-M.

W skład obchodzących 49-lecie RWSN wchodzą 3 armie i 12 dywizji. Obecnie RWSN są uzbrojone w rakiety 4. i 5. generacji sześciu typów. Czterech w wyrzutniach stacjonarnych (RS-18, RS-20B, RS-20W Wojewoda i RS-12M2 Topol-M) i dwóch mobilnych (RS-12M Topol i RS-12M2 Topol-M). Rakiety w wyrzutniach stacjonarnych stanowią 45% całego potencjału, ale liczba ich głowic to aż 85% potencjału RWSN.

W 2008 RWSN zrealizowały 7 startów posiadanych rakiet. 19 czerwca z poligonu Kapustni Jar wystrzelono rakietę Kosmos-3M z sześcioma amerykańskimi satelitami systemu Orbcom. 28 sierpnia w Plesiecku przetestowano rakietę RS-12M Topol. Dzień później z Bajkonuru wystartowała rakieta Dniepr zbudowana na bazie RS-20B, wynosząc 5 niemieckich satelitów D33. 1 października z bazy Jasnyj wystartowała kolejna rakieta Dniepr, tym razem z tajskim satelitą Teos. W ramach ćwiczeń Stabilnost-2008 12 października wystrzelono rakietę Topol. 22 października wykonano test rakiety RS-18, co pozwoliło na przedłużenie resursu tych kompleksów do 31 lat. 16 listopada przetestowano wielogłowicową rakietę RS-24.

W ciągu 49 lat istnienia służbę w RWSN pełniło w sumie ponad 10 mln żołnierzy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.