Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy kontrakt na VBCI

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 grudnia 2008

Francuska agencja zamówień wojskowych (DGA) ze sporym opóźnieniem poinformowała o zakupie kolejnej transzy transporterów opancerzonych VBCI. Jednocześnie ujawniono, że ogólne zamówienie zostało zmniejszone z 700 do 630 wozów.


VBCI traktowany jest przez Francuzów jako bojowy wóz piechoty. Choć w istocie jest to jedynie transporter opancerzony dla 2-osobowej załogi i 9 żołnierzy desantu, ze standardową dla takich pojazdów osłoną pancerną, Nexter zamierza wyposażyć VBCI w system obrony aktywnej, co powinno zapewnić poziom ochrony wyższy od klasycznych bwp, nie mówiąc już o zwykłych transporterach rodziny VAB. Nowe pojazdy mają być również wpięte w cyfrowy system zarządzania walką / Zdjęcie: Nexter

Umowę z producentem, konsorcjum Nexter Systems i Renault Trucks Défense, podpisano już 5 grudnia. Dotyczy ona 116 transporterów. W ten sposób ogólna liczba do tej pory zamówionych pojazdów wzrosła do 298 egz.

W tym samym czasie przedstawiono założenia budżetowe na lata 2009-2014. W dokumencie przewidziano środki na zakup mniejszej, niż pierwotnie planowano, liczby VBCI. Zamiast wpisanych do wstępnej umowy z listopada 2000, 700 egz. (550 w wersji podstawowej, z działkiem kalibru 25 mm i 150 w wersji dowódczej), francuskie wojska lądowe otrzymają jedynie 630 pojazdów.

Do tej pory producent przekazał odbiorcy 41 transporterów. W jednostkach piechoty zmechanizowanej zastępują gąsienicowe AMX10P.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.