Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjsko-rosyjski myśliwiec 5. generacji

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 grudnia 2008

Indyjska wytwórnia lotnicza HAL i rosyjska korporacja OAK podpisały umowę o wspólnej budowie myśliwca 5. generacji. Będzie to samolot dwumiejscowy oparty na technologiach PAK-FA.

Indyjski wielozadaniowy myśliwiec 5. generacji (FGFA, Fifth Generation Fighter Aircraft) będzie projektowany przez inżynierów kompanii Suchoj przy współpracy ze specjalistami HAL (Hindustan Aeronautics Ltd.). Samolot ma być oparty na rosyjskim jednomiejscowym PAK-FA, jednak ze względu na szerszy zakres przewidywanych zadań będzie dwumiejscowy. W efekcie będzie większy od pierwowzoru. Będzie mógł zwalczać m.in. cele morskie.

Kontrakt indyjsko-rosyjski podpisano w New Delhi w poniedziałek. Jego bazą była umowa o wspólnych studiach projektowych nad nowym samolotem z 2007. Nie podano dotąd oficjalnych informacji na temat kosztów programu. Nieoficjalnie szacuje się, że FR i Indie wydadzą na program budowy obu wersji myśliwca 5. generacji 8- 10 mld USD.

Prototyp, a raczej demonstrator technologii FGFA ma być oblatany już w 2009. Będzie napędzany silnikami AL-31FP. Seryjne samoloty mają być wyposażane w silniki o ciągu większym o 15-20%. Obecne plany przewidują, że do uzbrojenia indyjskich wojsk lotniczych wejdą w 2015, zamieniając sukcesywnie trzy typy obecnie używanych samolotów. Ten plan wydaje się jednak mało prawdopodobny i dotyczy raczej rosyjskiej wersji myśliwca.

Tymczasem prace nad rosyjskim PAK-FA (T-50) postępują, według dowódcy WWS (Wojenno-wozdusznych sił) gen. Aleksandra Zielina, zgodnie z planem. Aktualnie trwa montaż trzech prototypów. Pierwszy z nich ma być gotowy przed 12 sierpnia 2009. Do końca przyszłego roku prototyp powinien zostać oblatany. Według gen. Zielina, nie ma żadnych problemów - finansowych, technicznych czy organizacyjnych - z realizacją programu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.