Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Masakra w Strefie Gazy

Strategia i polityka, 27 grudnia 2008

W wyniku ataku izraelskiego ataku na Strefę Gazy zginęło blisko 200 Palestyńczyków. Około 400 jest rannych. To najkrwawsza operacja izraelska od wielu lat.

Izraelskie lotnictwo zaatakowało kilkanaście obiektów w Strefie Gazy. Według strony izraelskiej, zniszczono infrastrukturę związaną z Hamasem - punkty dowodzenia, systemy łączności, posterunki graniczne, ośrodki szkoleniowe. Strona palestyńska oceniała początkowo, że Izraelczycy wystrzelili co najmniej 30 pocisków. W rzeczywistości było ich kilka razy więcej więcej. Zaatakowanych zostało ponad 50 celów. W pierwszej fazie ataku 20 samolotów zniszczyło palestyńskie instalacje rakietowe, by ograniczyć możliwość odwetu.

Izraelczycy potwierdzili oficjalnie przeprowadzenie ataków w ramach operacji antyterrorystycznej nazwanej Cast Lead. Miało w niej wziąć udział 60 samolotów i śmigłowców. Strona izraelska ocenia liczbę ofiar na ok. 70. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia ocenia, że zginęło ponad 120 ludzi. Blisko 400 zostało rannych. Przedstawiciele Hamasu oceniają liczbę zabitych na co najmniej 155. Wielu ciał nie wydobyto jeszcze spod gruzów. Najwięcej Palestyńczyków zginęło w kwaterze policji Hamasu w mieście Gaza, gdzie odbywało się zaprzysiężenie funkcjonariuszy. Zabity został szef policji, gen. Tawfiq Jabber.

Izraelczycy informują, że ich atak był odpowiedzią na powtarzające się ataki rakietowe Hamasu na osiedla izraelskie. Twierdzą też, że poinformowali mieszkańców Strefy Gazy o planach ataku. Skutki ataku świadczą jednak o tym, że Palestyńczycy, także członkowie ugrupowań zbrojnych, zostali całkowicie zaskoczeni.

Po nalotach Hamas znowu ostrzelał tereny na południu Izraela. W atakach zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne. Minister obrony Izraela, Ehud Barak powiedział, że ataki lotnicze na Strefę Gazy będą kontynuowane.

19 grudnia zakończyło się zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Hamasem. Nie przedłużył go, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Hamas. Codziennie na tereny izraelskie spadało kilkadziesiąt pocisków rakietowych i moździerzowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.