Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Masakra w Strefie Gazy

Strategia i polityka, 27 grudnia 2008

W wyniku ataku izraelskiego ataku na Strefę Gazy zginęło blisko 200 Palestyńczyków. Około 400 jest rannych. To najkrwawsza operacja izraelska od wielu lat.

Izraelskie lotnictwo zaatakowało kilkanaście obiektów w Strefie Gazy. Według strony izraelskiej, zniszczono infrastrukturę związaną z Hamasem - punkty dowodzenia, systemy łączności, posterunki graniczne, ośrodki szkoleniowe. Strona palestyńska oceniała początkowo, że Izraelczycy wystrzelili co najmniej 30 pocisków. W rzeczywistości było ich kilka razy więcej więcej. Zaatakowanych zostało ponad 50 celów. W pierwszej fazie ataku 20 samolotów zniszczyło palestyńskie instalacje rakietowe, by ograniczyć możliwość odwetu.

Izraelczycy potwierdzili oficjalnie przeprowadzenie ataków w ramach operacji antyterrorystycznej nazwanej Cast Lead. Miało w niej wziąć udział 60 samolotów i śmigłowców. Strona izraelska ocenia liczbę ofiar na ok. 70. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia ocenia, że zginęło ponad 120 ludzi. Blisko 400 zostało rannych. Przedstawiciele Hamasu oceniają liczbę zabitych na co najmniej 155. Wielu ciał nie wydobyto jeszcze spod gruzów. Najwięcej Palestyńczyków zginęło w kwaterze policji Hamasu w mieście Gaza, gdzie odbywało się zaprzysiężenie funkcjonariuszy. Zabity został szef policji, gen. Tawfiq Jabber.

Izraelczycy informują, że ich atak był odpowiedzią na powtarzające się ataki rakietowe Hamasu na osiedla izraelskie. Twierdzą też, że poinformowali mieszkańców Strefy Gazy o planach ataku. Skutki ataku świadczą jednak o tym, że Palestyńczycy, także członkowie ugrupowań zbrojnych, zostali całkowicie zaskoczeni.

Po nalotach Hamas znowu ostrzelał tereny na południu Izraela. W atakach zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne. Minister obrony Izraela, Ehud Barak powiedział, że ataki lotnicze na Strefę Gazy będą kontynuowane.

19 grudnia zakończyło się zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Hamasem. Nie przedłużył go, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Hamas. Codziennie na tereny izraelskie spadało kilkadziesiąt pocisków rakietowych i moździerzowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.