Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lotnicy celebrują Dzień Flagi

Lotnictwo cywilne, 02 maja 2017

Dzisiejszego ranka, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, dwóch pilotów wykonało spektakularny przelot pod trzema warszawskimi mostami.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Łukasz Czepiela i Martin Šonka dokonali przelotu pod 3 mostami w Warszawie / Zdjęcie: Red Bull

Łukasz Czepiela, jedyny Polak rywalizujący w prestiżowej serii Red Bull Air Race, wspólnie z czeskim pilotem Martinem Šonką, aktualnym liderem klasyfikacji generalnej Red Bull Air Race 2017, wicemistrzem świata i mistrzem Europy w akrobacjach lotniczych, podjęli wyjątkowo widowiskowe wyzwanie, by dodać skrzydlatego akcentu narodowemu Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzisiaj o 5:40 rano w Warszawie piloci przelecieli pod mostem Poniatowskiego, kolejowym mostem średnicowym i mostem Świętokrzyskim, znajdując się około 3 m nad lustrem wody. Zanim obniżyli lot, uruchomili tzw. smugacze, które pozwoliły pozostawić biało-czerwoną dymną flagę wzdłuż koryta rzeki. Na koniec, po minięciu Mostu Świętokrzyskiego, piloci odlecieli w górę wykonując pół pętli i pół beczki.

Pomysł przelotu pod mostami pojawił się w mojej głowie jakieś 4 lata temu. Przy wsparciu partnerów stałem się szczęśliwym posiadaczem samolotu Zivko Edge 540T, dlatego mogłem to lotnicze marzenie spełnić wykorzystując też szczególną okazję, jaką jest narodowy Dzień Flagi. Jestem dumny, że mogło to nastąpić w tak prestiżowym miejscu jak samo centrum Warszawy – powiedział po przelocie Łukasz Czepiela.

Przelot przygotowywany był przez pilotów oraz zespół ekspertów przez wiele miesięcy. Symulacje, analizy balistyczne, szczegółowe pomiary m.in. poziomu wody i ostatni treningowy przelot na lotnisku Częstochowa-Rudniki potwierdziły, że wykonanie tego lotu jest całkowicie bezpieczne. Niezbędnego wsparcia w realizacji wydarzenia udzieliły Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Choć Martin Šonka, doświadczony były pilot wojskowy, miał już okazję wykonywać podobne manewry, to dla Łukasza Czepieli był to pierwszy przelot pod mostami. – W marcu przeprowadziliśmy z Martinem próby latając pod przeszkodami symulującymi mosty pod nadzorem urzędników i muszę przyznać, że prawdziwe mosty są zdecydowanie łatwiejsze – zażartował Czepiela (Czepiela na podium w San Diego! , 2017-04-18).

Uroczysty przelot z okazji Dnia Flagi był pierwszą publiczną prezentacją samolotu Zivko Edge 540T. Kolejną okazją do zobaczenia Edwarda – bo takie imię nadał mu Łukasz Czepiela – w akcji, będzie Światowy Bieg Wings for Life w Poznaniu, który odbędzie się 7 maja.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.