Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

102. baon na Annual Warrior

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 maja 2017

Żołnierze ze 102. Batalionu Rozpoznawczego Armii Republiki Czeskiej wzięli udział w 9. edycji międzynarodowych zawodów Annual Warrior Competition 2017, które rozegrano w dn. 30 kwietnia – 4 maja w  Centrum Szkoleniowym Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II (KASOTC), niedaleko Ammanu, stolicy Jordanii.

Na zawody Annual Warrior Competition 2017 Ceska Zbrojovka wyposażyła żołnierzy 102. Batalionu Rozpoznawczego w swoją najnowszą broń, karabinki szturmowe CZ Bren 2 i bezkurkowe pistolety samopowtarzalne CZ P-10C, zaś 4M Systems, partner CZUB, dostarczył swoje kamizelki kuloodporne i hełmy / Zdjęcie: CZUB

Na te prestiżowe zawody Ceska Zbrojovka wyposażyła żołnierzy w swoją najnowszą broń, karabinki szturmowe CZ Bren 2 i bezkurkowe pistolety samopowtarzalne CZ P-10C, zaś 4M Systems, partner CZUB, dostarczył swoje kamizelki kuloodporne i hełmy (Bren 2 dla GIGN, 2017-04-04). Podczas trzymiesięcznych przygotowań do zawodów w Jordanii żołnierze 102. Batalionu ćwiczyli ze wsparciem specjalistów Ceskiej Zbrojovki, gdyż broń z którą startowali w zawodach,  to najnowsze konstrukcje, które są dopiero wprowadzane do uzbrojenia jednostek Armii Republiki Czeskiej. Ceska Zbrojovka była sponsorem 9. edycji Annual Warrior Competition (Puchar Ceskiej Zbrojovki w Chodzieży, 2017-04-28).

Czescy żołnierze zajęli 18. miejsce na 31 startujących drużyn z 17 krajów. Doskonale spisali się w konkurencjach strzeleckich – m.in. w rywalizacji indywidualnej z broni krótkiej zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Największym wyzwaniem dla pięcioosobowego zespołu okazały się zadania związane z ewakuacją rannego z wykorzystaniem różnorodnych technik. Każde zadanie kończyło się takim epizodem, a ocenie podlegały wszystkie, nawet najdrobniejsze aspekty, ewakuacji manekina o masie od 70 do 120 kg, symulującego rannego. Zespół ze 102. Batalionu Rozpoznawczego reprezentował swoją armię w edycjach 2015 i 2016. Wówczas zadanie ewakuacji rannych nie było elementem konkurencji.

Każdego dnia zawodów rozgrywano dwie główne dyscypliny oraz kilka zadań dodatkowych. Większość z nich wymagała pracy zespołowej i wielkiej kondycji fizycznej. Na zakończenie zawodów omawiano szczegółowo wykonywane konkurencje i stosowane taktyki, co było okazją do porównania procedur, zapoznania się z odmiennym podejściem do poszczególnych zadań a także porównania wyposażenia indywidualnego żołnierzy i policjantów z różnych jednostek z czterech kontynentów.

Każdego roku instruktorzy KASOTC, a jest to zespół międzynarodowy, modyfikują formułę zawodów, biorąc pod uwagę zmieniające się zagrożenia, zebrane na świecie doświadczenia oraz nowe rozwiązania techniczne zastosowane w działaniach specjalnych prowadzonych przez wojskowych i policyjnych komandosów. Charakter zadań, które wykonywali uczestnicy Warrior Competition, musi oddawać rzeczywiste warunki i wymagania związane z walką z terroryzmem i przestępczością międzynarodową. Ocenie i weryfikacji podlegają umiejętności strzeleckie, działanie zespołowe, taktyka, łączność na polu bitwy oraz walka w pomieszczeniach i terenie zurbanizowanym. Jednostki biorące udział w zawodach mają okazję do skorygowania własnej taktyki lub uzupełnienia wyposażenia o elementy zastosowane w innym kraju. Ważnym elementem zawodów jest także prezentacja możliwości jednostek z odległych krajów, co może skutkować w przyszłości współpracą szkoleniową czy nawet operacyjną.

Komandosi z całego świata wymieniają KASOTC w czołówce ośrodków szkolenia sił specjalnych oceniając jego infrastrukturę, a także warunki klimatyczne i geograficzne Jordanii. Wiele światowych jednostek specjalnych szkoliło się pod Ammanem przed wyjazdem na misje do Afganistanu, a obecnie korzystają z KASOTC jako ośrodka do szkolenia sił walczących z Państwem Islamskim.

KASOTC zajmuje 25 km2 na obrzeżach pustyni w wyrobisku po kamieniołomach. Ośrodek ma na swoim terenie m.in. obszar zurbanizowany do walki w mieście (z bankiem, stacją paliw i domami mieszkalnymi). Znajduje się tu kadłub samolotu do ćwiczeń odbijania zakładników i strzelnice, również do strzelań długodystansowych. Istnieje także możliwość realizacji zadań wspinaczkowych oraz wykorzystania psów poszukujących i obronnych.

Obiekty szkoleniowe Centrum znajdują się pod obserwacją niemal 400 kamer, co daje możliwość nadzoru, modyfikacji zadań w czasie rzeczywistym i rejestrację przebiegu ćwiczeń w celu późniejszej analizy i omówienia. Ośrodek jest także wyposażony w zaplecze pozoracji dźwięków, wybuchów czy zagrożenia gazowego. Na zbudowanie KASOTC Jordańczycy wydali ponad 200 mln USD.

W ośrodku szkolili się komandosi z wielu krajów świata, począwszy od USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Bahrajnu czy Polski, która ma podpisaną umowę o współpracy z jordańskimi siłami specjalnymi. Z ośrodka KASOTC korzystali od 2010 czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych przygotowujący się do operacji w Afganistanie.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.