Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mechanizm do montażu Euclida

Astronautyka, 24 maja 2017

SENER Polska wyprodukował i z powodzeniem przetestował największy w naszym kraju zestaw naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelitów.

Rolą SENER Polska w misji Euclid było zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie urządzeń wspomagających montaż satelity / Rysunek: SENER Polska

Testowane urządzenia zostały zaprojektowane na potrzeby sondy kosmicznej Euclid. Nasz kraj zyskuje w ten sposób kolejne kompetencje przybliżające nas do budowy własnych satelitów. Urządzenia MGSE (Mechanical Ground Support Equipment) służą m.in. do precyzyjnego przemieszczania satelity w różnych płaszczyznach w celu umożliwiania dostępu technikom, a także transportowanie do komór testowych, a na końcu umieszczenia w ładowni rakiety nośnej. Produkcja MGSE i montaż satelitów to wielkie wyzwania inżynierskie, bo niemal każdy satelita jest jedyny w swoim rodzaju (SENER Polska pomaga w montażu Euclida, 2016-10-18).

Konstrukcje te mają masę od kilkuset kilogramów do kilku ton i składają się z tysięcy części i kilometrów przewodów elektrycznych. W Europie tylko kilka przedsiębiorstw projektuje specjalistyczne urządzenia do integracji satelitów. Rolą SENER Polska w misji Euclid było zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie 13 urządzeń wspomagających montaż dużego, ważącego 2,3 t satelity. Projekt realizowany jest na zlecenie Thales Alenia Space Italy, głównego wykonawcy misji. Większość urządzeń została już przetransportowana do Włoch, gdzie nastąpi złożenie sondy.

– To unikatowy w skali kraju zestaw urządzeń, SENER jako jedyne polskie przedsiębiorstwo jest w jego posiadaniu. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to majstersztyk inżynierii kosmicznej – mówi Kamil Grassmann, kierownik projektu w SENER Polska.

System MGSE powstał dzięki współpracy SENER Polska z siecią doświadczonych polskich partnerów. Wśród urządzeń zaprojektowanych i przetestowanych przez inżynierów z SENER Polska były: urządzenie do transportu satelity w pozycji poziomej (Horizontal Lifting Device), podsystem urządzeń podnoszących, który utrzymuje konstrukcję w pożądanym położeniu nawet przy zmianie środka ciężkości, do której dochodzi w wyniku montażu kolejnych elementów (Centre of Gravity Adjustment Module) i pierścienie mocujące i służące do montażu sondy do podnośnika (Adaptery Spacecraft Handling Device i Horizontal Lifting Adapter).

Celem realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Euclid jest zrozumienie, dlaczego Wszechświat rozszerza się w tempie, jakie obserwujemy. Odpowiedź na to pytanie mają dać instrumenty badawcze sondy, które pozwolą spojrzeć na obraz Wszechświata sprzed 10 mld lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra