Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CH-T4 – największy chiński bsl

Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, 06 czerwca 2017

Chiński instytut CAAA, wchodzący w skład grupy lotniczej CASC, prowadzi testy prototypu dużego bezzałogowca zasilanego energią słoneczną CH-T4. Wykonany głównie z kompozytów węglowych bsl ma długość 14 m, a rozpiętość 45 m. Jego masa wynosi mniej niż 400 kg.

Zasilany energią słoneczną bsl CH-T4 w czasie pierwszych testów / Zdjęcie: CAAA

CH-T4 jest zbudowany w układzie dwukadłubowym ze zdwojonym usterzeniem pionowym. Napędza go osiem silników elektrycznych o łącznej mocy sięgającej 2 kW. Zasilają je panele słoneczne umieszczone na górnej powierzchni płata.

Jeden z demonstratorów technologii bsl zasilanego energią słoneczną zbudowanych przez CAAA, w czasie lotu testowego / Zdjęcie: CAAA

CH-T4 jest bezałogowcem o największej rozpiętości w ChRL. Jego rozwój trwa już około 10 lat. Pierwszy, mniejszy od obecnie testowanego, prototyp został oblatany w marcu 2015. Jego silniki były zasilane wyłącznie akumulatorami.

Nowy bezzałogowiec docelowo ma utrzymywać się w powietrzu przez wiele miesięcy, a nawet lat. Możliwości prototypu są jednak znacznie mniejsze. Długotrwałość jego lotu przekracza 24 h, a zasięg wynosi 3 000 km, zaś pułap sięga 20 km.

Projektanci oczekują zainteresowania CH-T4 zarówno ze strony wojskowych, jak i cywilów. W wersji seryjnej miałby on służyć do patrolowania dużych obszarów lądowych i morskich. Może też odgrywać rolę retranslatora sygnałów telekomunikacyjnych, zastępując znacznie droższe satelity.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.