Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uniewinnienie najemników

Strategia i polityka, 07 stycznia 2009

5 pracowników Blackwater, oskarżonych o zabójstwo w afekcie 14 nieuzbrojonych Irakijczyków w Bagdadzie, we wrześniu 2007, zostało uniewinnionych. Szósty, został uznany winnym w grudniu.

Do zdarzenia doszło 16 września 2007, kiedy pracownicy Blackwater, chroniąc konwój departamentu stanu, otworzyli ogień na placu Nisur w Bagdadzie. Strzelali do bezbronnych przechodniów, używając karabinu maszynowego, granatnika, karabinu snajperskiego i karabinków automatycznych. Zabili 14 osób, w tym dzieci i kobiety. Kolejnych 20 osób zostało rannych.

W październiku najemnikom postawiono zarzuty w dwóch sprawach. Pierwsza dotyczyła Jeremy`ego Ridgewaya, druga pięciu byłych żołnierzy piechoty morskiej i wojsk lądowych: Donalda Balla, Dustina Hearda, Evana Liberty, Nicka Slattena i Paula Slougha.

Prokuratura postawiła im 35 zarzutów, w tym zabójstwo w afekcie i usiłowanie zabójstwa. W przypadku wyroku skazującego, oznaczałoby to w istocie dożywocie - wyroki sumują się (zobacz: Oskarżenie dla Blackwater).

Pierwszy proces, który dotyczył Jeremy`ego Ridgewaya, zakończył się uznaniem go za winnego zabójstwa i usiłowania zabójstwa. Prawdopodobnie to on pierwszy otworzył ogień, wywołując reakcję kolegów. Obecnie oczekuje na kolejny przewód sądowy, który określi jego karę.

Druga sprawa od początku była traktowana w odrębny sposób. Ostatecznie wczoraj sąd federalny w Waszyngtonie uniewinnił wszystkich 5 najemników.

Obrońcy argumentowali, że masakra była wynikiem skrajnie wysokiego napięcia - najemnicy, chroniący amerykańskich dyplomatów, byli głównym celem zamachów. Jednocześnie nie dysponowali aż tak dobrym uzbrojeniem i pojazdami pancernymi, jak formacje wojskowe, stąd bardziej częste używanie broni.

Od 2004 cywilni kontraktorzy, działający w Iraku i Afganistanie na rzecz resortu obrony USA, podlegają prawu identycznemu, jak żołnierze w misjach ekspedycyjnych. W ubiegłym roku administracja waszyngtońska zatrudniała w Iraku 10 tys. najemników, z których większość to obywatele USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.