Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katar kupił 36 F-15QA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 czerwca 2017

Ministerstwo obrony Kataru poinformowało o zawarciu z USA kontraktu na dostawę samolotów wielozadaniowych Boeing F-15QA za 12 mld USD. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o 36 maszyn. Umowę podpisał sekretarz obrony USA Jim Mattis i minister obrony Kataru dr Khalid al-Attiyah. Dotyczy ona zarówno dostaw samolotów, jak i wyposażenia, uzbrojenia oraz pakietu szkoleniowego i serwisowego.

Zdjęcie: Boeing

Amerykanie zgodzili się na dostawy F-15 dla Kataru kilka miesięcy temu. 18 listopada 2016 Departament Obrony ogłosił akceptację dla sprzedaży Katarowi, w ramach procedury Foreign Military Sale, 72 F-15QA za 21,1 mld USD (Arabowie kupują samoloty wielozadaniowe, 2016-11-18). Ostateczny kontrakt okazał się – przynajmniej na razie – mniejszy o połowę.

Kontrakt został zawarty mimo kryzysu dyplomatycznego i oskarżeniami o sponsorowanie przez Katar terrorystów (Most powietrzny Iran – Katar, 2017-06-11). Pod tym pretekstem  5 czerwca Katar został objęty embargiem i blokadą handlową przez grupę państw arabskich, na czele z Arabią Saudyjską (oskarżaną o finansowanie terrorystów częściej niż Katar), Egiptem, Bahrajnem i ZEA. Stało się to wkrótce po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej. Już 6 czerwca Trump wsparł te państwa na Tweeterze, oskarżając Katar o związki z grupami terrorystycznymi.

Stosunki Waszyngtonu z Dohą komplikuje istnienie na terytorium Kataru największej amerykańskiej bazy wojskowej w regionie – Al-Udeid. Stacjonuje tam 10 tysięcy amerykańskich wojskowych. Bazują w niej m.in. bombowce strategiczne B-52, samoloty transportowe C-130, latające zbiornikowce KC-135 i rozpoznawcze E-8 JSTARS. Baza odgrywa bardzo ważną rolę w operacjach w Iraku i Syrii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.