Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przemieszczenie komponentów PKW Rumunia

Wojska lądowe, 19 czerwca 2017

Dziś żołnierze 1. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia rozpoczęli załadunek sprzętu na transport kolejowy.

Od początku lipca żołnierze PKW Rumunia wezmą udział w szeregu międzynarodowych ćwiczeń, których celem będzie zgrywanie systemów walki państw sojuszniczych / Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Dziś w Trzemesznie Lubuskim elementy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia rozpoczęły przygotowania do przemieszczenia się na miejsce dyslokacji. Po zapoznaniu z warunkami bezpieczeństwa żołnierze dokonali załadunku sprzętu na platformy kolejowe. Po wykonaniu wszystkich czynności grupa wyruszy do rumuńskiego Cariova, gdzie przez najbliższe 6 miesięcy będzie stacjonować.

W pierwszym etapie przygotowań do Rumunii skierowały się grupy przygotowawcze. Ich zadaniem było przygotowanie infrastruktury i zaplecza logistycznego dla sił głównych. Drugi etap obejmuje przemieszczenie sprzętu ciężkiego wraz z ich załogami drogą kolejową do miejsca stacjonowania PKW.

Ponad 220-osobowy kontyngent tworzony jest na bazie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pozostaje on uzupełniony specjalistami z innych instytucji i jednostek wojskowych, głównie 10. Brygady Logistycznej i 11. batalionu dowodzenia. Polscy żołnierze będą szkolić się w ramach sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO (Tailored Forward Presence). Ich zadaniem jest wzmocnienie południowej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pod względem taktycznym PKW przejdzie w podporządkowanie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej wchodzącej w skład rumuńskiej 2. Brygady Piechoty. Szkolenie odbywać się będzie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy - Wschód.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZMech.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.