Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PAS 2017: Pokaz w locie F-35A

Lotnictwo wojskowe, 19 czerwca 2017

Lockheed Martin i US Air Force zdecydowały się na zaprezentowanie w Paryżu samolotu bojowego F-35A Lightning II podczas pokazów w locie.

Kolejnym debiutem tegorocznej wystawy odbywającej się w Paryżu był pokaz w locie F-35A / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Publiczność przybyła na Paris Air Show wreszcie doczekała się debiutu najnowszego amerykańskiego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35. W ub. r. w Farnborough pojawiła się inna wersja Lightninga II - F-35B, eksploatowana przez US Marine Corps (FIA 2016: Europejski debiut F-35B, 2016-07-13). W tym roku przyszła kolej na F-35A, eksploatowanego przez US Air Force i kilku nabywców zagranicznych.

Amerykanie zapowiadali, że pokaz F-35A w locie będzie niezwykle dynamiczny i udowodni, że samolot ten jest rasowym myśliwcem. M.in. z tego względu za jego sterami zasiadł pilot doświadczalny Lockheed Martina Bill Flynn, a w opracowaniu pokazu pomagał mu szef pilotów doświadczalnych F-35 Al Norman, zdaniem którego w Paryżu zademonstrowano zwykłe, standardowe manewry. Jak dodał obecny na konferencji prasowej płk Scott Cap Gun piloci US Air Force nauczyli się latać F-35A i teraz bez wątpienia są w stanie wygrać walkę manewrową z F-16.

Paryski pokaz rozpoczął się od krótkiego startu i stromego wznoszenia, zdaniem Normana, bardziej stromego niż w przypadku F-16, z użyciem pełnego ciągu silnika z dopalaniem. Następnym elementem była kwadratowa pętla, demonstrująca dużą chwilową prędkość pochylenia, dającą F-35A zdolność do wykonywania agresywnych manewrów zarówno przy dużej, jak i przy małej prędkości, dzięki czemu dorównuje on, a nawet przewyższa pod tym względem samoloty bojowe 4. generacji.

W dalszej kolejności F-35A pilotowany przez Flynna wykonał przelot z małą prędkością (ok. 185 km/h), przy kącie natarcia wynoszącym 25⁰, możliwy dzięki układowi sterowania lotem fly-by-wire, zapewniającego zdolność do wykonywania manewrów po przeciągnięciu. Po zakończeniu przelotu nastąpiło dynamiczne pionowe wznoszenie.

Najciekawszym elementem pokazu miały być obroty o 360⁰ wokół osi pionowej przy dużych kątach natarcia, jednak w praktyce okazały się one być ciasną spiralą, wykonywaną przy małej prędkości.  Na zakończenie Bill Flynn wykonał kilka ciasnych zakrętów i beczek, a następnie wylądował.

Niestety, z perspektywy widza znajdującego się na ziemi wiele elementów pokazu F-35A było niewidocznych lub mało widocznych. Jednym z powodów tego są kolejne ograniczenia, powodujące odsunięcie strefy pokazu od publiczności i zwiększenie minimalnej wysokości wykonywania manewrów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.