Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia przetestowała XSSM

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 czerwca 2017

Japońska Acquisition Technology and Logistics Agency (ATLA) ujawniła, że przeprowadziła testy naddźwiękowego pocisku przeciwokrętowego XSSM. Pocisk został wystrzelony z okrętu doświadczalnego japońskich sił samoobrony ASE 6102 Asuka. Celem był kuter Barracuda USV-MT, dostarczony przez kanadyjski oddział brytyjskiej spółki Qinetiq. O próbach poinformował portal navyrecognition.com, nie podając ich terminu.

Wyrzutnia pocisków XSSM na pokładzie okrętu doświadczalnego japońskich sił samoobrony ASE 6102 Asuka / Zdjęcie: phantom2navy

Pierwsze informacje o pracach nad morskim naddźwiękowym pociskiem przeciwokrętowym XSSM pojawiły się w 2012. Do tej pory nie ujawniono jednak żadnych technicznych szczegółów programu. Analitycy oceniają, że pocisk jest morską wersją lotniczego pocisku przeciwokrętowego XASM-3.

Kierowany pocisk przeciwokrętowy XASM-3 podwieszony pod skrzydłem myśliwca F-2 w czasie testów w 2015 / Zdjęcie: Ministerstwo obrony Japonii

Kierowany pocisk przeciwokrętowy XASM-3 jest projektowany od 1992 przez Mitsubishi Heavy Industries. Po raz pierwszy demonstrator technologii silnika pocisku został przetestowany w 2005. Został on wystrzelony z samolotu Mitsubishi F-2. Program rozwoju pocisku XASM-3 został ujęty oficjalnie w budżecie Japonii w 2010. Przewidywano wówczas, że prace rozwojowe zakończą się w 2016, a testy państwowe zostaną przeprowadzone w 2017.

Według nieoficjalnych danych, kierowany pocisk przeciwokrętowy XASM-3 ma masę startową ok. 900 kg. Jego długość wynosi 5,52 m. Pocisk napędzany jest w pierwszej fazie lotu silnikiem rakietowym, a później rakietowo-strumieniowym. Pozwala on na rozwinięcie prędkości ponad Ma3. Zasięg XASM-3, zależnie od konfiguracji wystrzelenia, wynosi 150-200 km. System naprowadzania na cel zawiera moduł inercyjno-satelitarny i aktywno-pasywny radiolokator.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.