Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński sprzęt dla Serbii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 26 czerwca 2017

ChRL przekazała Serbii sprzęt wojskowy wartości 7 mln juanów – łodzie półsztywne, skutery śnieżne i wykrywacze urządzeń wybuchowych.

Wartość sprzętu przekazanego niedawno Serbom to 7 mln juanów / Zdjęcie: MO Serbii

W koszarach Narodni Heroj Stevica Jovanovic w miejscowości Pančevo odbyłó się uroczyste przekazanie sprzętu wojskowego produkcji ChRL dla sił zbrojnych Serbii. W ceremonii udział wzięli prezydent Aleksandar Vučić, minister obrony Zoran Đorđević, szef Sztabu Generalnego gen. Ljubiša Diković i JE Ambasador ChRL Li Manchang.

Wartość sprzętu przekazanego Serbom to 7 mln juanów (3,87 mln zł). Donacja obejmuje 16 łodzi półsztywnych i taką samą liczbę silników, 5 skuterów śnieżnych i 10 przenośnych wykrywaczy urządzeń wybuchowych. Sprzęt zostanie przekazany Brygadzie Specjalnej i Flotylli Rzecznej.

Prezydent Vučić zwrócił uwagę, że to poważna darowizna dla Serbskich Sił Zbrojnych. Łodzi można używać na wszystkich rzekach w celach humanitarnych lub bojowych. Skutery posłużą do przewozu par snajperów, transportu amunicji, sprzętu i żywności. Jestem dumny z faktu, że udało nam się zbudować tak przyjazną relację z ChRL. Mimo niewielkiej liczby ludności, Serbia stała się wiarygodnym i wiarygodnym przyjacielem ChRL – dodał prezydent Vučić.

– To nie pierwszy raz, kiedy ChRL przekazuje darowiznę naszemu krajowi i naszym Siłom Zbrojnym. Wartość donacji ChRL dla naszego wojska wyniosła już 4,950 mln euro i spodziewamy się kolejnej wielkiej darowizny – podkreślił minister Đorđević.

– Dar ten jest dowodem przyjaźni chińskiej i serbskiej armii. Chińczycy nigdy nie zapomną udziału serbskich sił zbrojnych w wielkiej paradzie wojskowej w Pekinie. Będziemy kontynuować podobną współpracę i spodziewam się, że zostanie zrealizowana jeszcze jedna darowizna – powiedział ambasador Li Manchang.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego  
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.