Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2000 T-72 dla Iraku

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 14 stycznia 2009

Irak zamierza kupić w najbliższych latach w krajach Europy Wschodniej blisko 2 tysiące czołgów T-72. Do standardu T-91 ma je przebudowywać amerykańska Defense Solutions.

Czołgi mają być kupowane przede wszystkim w Polsce, Słowacji, Ukrainie i Czechach. Większość powinna być dostarczona do 2011, gdy Irak będą opuszczać amerykańskie wojska okupacyjne. Czołgi mają wówczas stanowić rdzeń irackich sił zbrojnych. Byłoby ich ostatecznie tyle, ile przed amerykańską interwencją.

Kontrakt na dostawę czołgów ma być podpisany przez Defense Solutions (z Exton w Pensylwanii) w przyszłym tygodniu. Jej poddostawcami mają być L-3 Communications, DynCorp International i Omega Training Group. O udziale w programie rozmawiają też polskie przedsiębiorstwa. Jedno z nich ma pośredniczyć w dostawach do USA.

T-72 mają być modernizowane z użyciem cyfrowych systemów dowodzenia i łączności, płaskich wyświetlaczy, systemów termowizyjnych i laserowych. Wzmocnione mają być ich pancerze. Amerykańska spółka wyceniła T-91 na 3,2 mln USD za sztukę.

Armia iracka kupiła dotąd 149 czołgów T-72. 3 lata temu Defense Solutions dostarczyła Irakowi 77 zmodernizowanych T-72 kupionych wcześniej na Węgrzech. Pojawiły się wówczas zarzuty do jakości prac, ceny i naruszenia prawa przez amerykańską spółkę. Nowe dostawy z USA mają być realizowane w trybie przewidzianym przez FMS (Foreign Military Sales).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.