Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze Hawki już w Omanie

Lotnictwo wojskowe, 31 lipca 2017

29 lipca w bazie Masira, leżącej na wyspie o tej samej nazwie, wylądowały 4 pierwsze samoloty szkolenia zaawansowanego Hawk, przeznaczone dla Silāḥ al-Jaww as-Sulṭāniy ‘Umān (wojsk lotniczych sułtanatu Omanu). W ceremonii ich powitania wziął udział dowódca tego rodzaju sił zbrojnych wicemarszałek lotnictwa Mattar bin Ali bin Mattar Al Obaidani. Hawki Mk 166 wojsk lotniczych Omanu w bazie Masira / Zdjęcie: MO Omanu

Pierwsza partia samolotów szkolnych Hawk wzmocni i rozwinie zdolności bojowe sił zbrojnych Omanu do obrony ojczyzny. Wojska lotnicze Omanu dążą do pozyskania najnowszych i najnowocześniejszych technologii, w tym samolotów i wyposażenia. Dziś świętujemy przybycie pierwszej partii Hawków, które są jednymi z najbardziej sprawdzonych samolotów na świecie – powiedział wicemarszałek Al Obaidani.

W grudniu 2012 sułtanat Omanu zawarł z BAE Systems umowę sprzedaży 12 nowo wyprodukowanych Eurofighterów z 3 transzy (9 jedno- i 3 dwumiejscowych), z opcją na 12 kolejnych, i 8 samolotów szkolenia zaawansowanego Hawk Mk 166, za 2,5 mld GBP. Pierwsze 2 dwumiejscowe Eurofightery przyleciały do Omanu pod koniec czerwca (Pierwsze Typhoony w Omanie, 2017-06-23).

Obecnie Silāḥ al-Jaww as-Sulṭāniy ‘Umān dysponują też 10 Hawkami Mk 203 i 5 Hawkami Mk 103/A, które wchodzą w skład 6. eskadry, stacjonującej w bazie Masira. Po rozpoczęciu służby przez Hawki Mk 166 można będzie wycofać ze służby stare Hawki Mk 103 i zwolnić z zadań szkoleniowych Hawki Mk 203, zdolne do misji bojowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.