Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dłuższa misja USS Nimitz

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 sierpnia 2017

US Navy postanowiła przedłużyć o kilka dni misję atomowego lotniskowca USS Nimitz na Zatoce Perskiej.

Okręty CSG 11 będą prowadziły działania operacyjne na Zatoce Perskiej przez co najmniej dziewięć dodatkowych dni / Zdjecie: USN

Okręty lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) nr 11, na czele której stoi atomowy lotniskowiec USS Nimitz (CVN 68), typu Nimitz, mają kontynuować działania operacyjne na Zatoce Perskiej przez co najmniej dziewięć dodatkowych dni. Grupa współpracuje z siłami wielonarodowej koalicji, zwalczającej bojówki Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych destabilizujących Bliski Wschód. Operujące w pokładu Nimitza samoloty wielozadaniowe F/A-18E/F wykonują loty bojowe nad rejonami Iraku i Syrii, które okupowane są przez islamistów.

Misja USS Nimitz trwa od czerwca, gdy okręt opuścił port macierzysty Naval Base Kitsap w stanie Waszyngton (Nowa misja USS Nimitz, 2017-06-05). Skład CSG 11 uzupełniają niszczyciele rakietowe USS Howard (DDG 83), USS Shoup (DDG 86), USS Pinckney (DDG 91) i USS Kidd (DDG 100), typu Arleigh Burke i krążownik USS Princeton (CG 59), typu Ticonderega.

USS Nimitz jest najstarszym atomowym lotniskowcem w składzie US Navy. Jest w służbie od 3 maja 1975. Jego budowa dała początek nowemu typoszeregowi okrętów tej klasy, który obecnie tworzy 10 lotniskowców. W przyszłości zarówno USS Nimitz jak i pozostałe jednostki tego typu zostaną zastąpione w linii przez nowocześniejsze okręty typu Gerald R. Ford (Pierwsze operacje z pokładu USS Gerald R. Ford, 2017-07-31). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.