Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zawieszenie broni bez wycofania wojsk

Strategia i polityka, 18 stycznia 2009

Dziś w nocy władze Izraela ogłosiły jednostronne zawieszenie działań wojennych w Strefie Gazy. Jednostki Cahalu pozostały jednak na jej terenie. Hamas kontynuuje ostrzeliwanie obszaru Izraela.

Celem izraelskiej operacji w Strefie Gazy było wyeliminowanie wyrzutni używanych przez Hamas do atakowania terytorium Izraela, m.in. poprzez ich niszczenie oraz zablokowanie nowych dostaw. Bombardowania zniszczyły wiele obiektów należących do Hamasu, zabito też kilku przywódców tej organizacji. Ogłaszając jednostronne zawieszenie działań wojskowych premier Izraela Ehud Olmert poinformował, że cele postawione przed Cahalem zostały osiągnięte.

Zawieszenie broni obowiązuje od północy GMT. Izrael nie wycofał jednak swoich wojsk ze Strefy Gazy. Hamas nie zaprzestał zaś ostrzału rakietowego. Kilka rakiet Kassam bojownicy palestyńscy wystrzelili dziś w kierunku miasta Sderot. Izraelczycy odpowiedzieli atakiem śmigłowcowym na północy Strefy Gazy. W wyniku ataku Hamasu prawdopodobnie nikt nie zginął. W Khan Younis w Strefie Gazy zginął jeden palestyński cywil, inny został ranny.

W ciągu 22 dni izraelskich ataków w Strefie Gazy zginęło 1205 Palestyńczyków, a 5300 zostało rannych. Około 700 zabitych to cywile, w tym 410 niepełnoletnich. Straty Izraela to 10 żołnierzy i 3 cywilów.

Nieoficjalnie pojawiły się informacje o tym, że jednostki Cahalu rozpoczną wkrótce wycofywać się z okupowanych terenów. Na ich miejsce mogą wejść siły rozjemcze, w tym żołnierze tureccy. Miałyby one m.in. zablokować granicę Strefy Gazy z Egiptem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.