Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

X-37 znowu na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 09 września 2017

7 września o 10:00 czasu lokalnego z platformy LC-39A na przylądku Canaveral wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon 9 z małym wahadłowcem X-37B (OTV, Orbital Test Vehicle), realizującym tajną misję OTV-5 na rzecz US Air Force. Decyzja o starcie była do końca niepewna ze względu na huragany zbliżające się do Florydy. Jeden z nich – Irma, już wkrótce obejmie obszar Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego.

Falcon 9 z X-37B startuje z Launch Complex 39A na przylądku Canaveral / Zdjęcie: SpaceX

USAF po raz pierwszy skorzystały z rakiety nośnej prywatnej SpaceX. Wcześniejsze starty X-37 realizował koncern United Launch Alliance. Wykorzystanie Falcona 9 okazało się tańsze.

USAF ujawniła, że misja OTV-5 ma potrwać co najmniej 270 dni. Na pokładzie X-37B znalazło się m.in. kilka miniaturowych satelitów klasy CubeSat i aparatura służąca do przeprowadzenia eksperymentu ASETS-II (Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader). Ma ona służyć do testowana specjalnej elektroniki.

Wahadłowce X-37 łącznie spędziły na orbicie 2085 dni. Poprzednia misja X-37B trwała 718 dni. Zakończyła się 7 maja 2017 (X-37B wylądował po raz czwarty, 2017-05-07).

.8 minut po starcie Falcona 9 jego pierwszy stopień powrócił na Ziemię. Wylądował na terenie Landing Zone 1 w Cape Canaveral Air Force Station. Szybciej niż zwykle przewieziono go do hangaru, by ochronić przed huraganem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.