Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ariane 6 zamiast Sojuza ST-B

Astronautyka, Strategia i polityka, 16 września 2017

Komisja Europejska (EC) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrały rakiety nośne nowej generacji rodziny Ariane 6 do wyniesienia na orbity 4 kolejnych satelitów systemu pozycjonowania Galileo. Misje zaplanowano na połowy 2020 i 2021. W każdej z nich rakiety Ariane 62 mają wynosić po dwa satelity. Starty mają odbywać się z kompleksu Guiana Space Centre (GSC) w Gujanie Francuskiej (MetOp-C po testach, 2017-08-11, BepiColombo odkryje tajemnice Merkurego, 2017-07-07).

Projektowane przez Arianespace rakiety nośne nowej generacji – Ariane 62 z dwoma silnikami bocznymi i Ariane 64 z czterema / Ilustracja: ESA

Ariane 62 to lżejsza wersja nowej rakiety, z dwoma silnikami pierwszego stopnia po bokach głównego kadłuba. Wersja z czterema silnikami nosi nazwę Ariane 64. Producentem rakiet tej rodziny jest Arianespace. Pierwszy start Ariane 6 zaplanowano na 16 lipca 2020.

Obecnie na orbitach znajduje się 18 satelitów europejskiego systemu pozycjonowania Galileo. Pierwszych 14 zostało wyniesionych przez rakiety rosyjskie. 4 ostatnie wynosiły europejskie Ariane 5. To te rakiety zostaną zastąpione przez Ariane 6.

Jako rezerwowe dla Ariane 62 traktowane są rosyjskie Sojuzy ST-B. Ostateczna decyzja o wyborze ma zostać dokonana do końca 2018. Zależeć będzie od stopnia zaawansowania prac nad nowymi rakietami europejskimi.

Rakiety Sojuz ST-B to wersja Sojuzów-FG (realizujących misje załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną), specjalnie przystosowana do startów z kosmodromu na Gujanie Francuskiej. Od października 2011 do maja 2017 startowały one z GSC 17 razy (An-124-100 przewożą satelity, 2017-03-20).

Satelity serii Galileo mają masę ok. 750 kg. Krążą na orbitach o maksymalnej wysokości do 22 220 km. Obecny plan przewiduje jednoczesne wykorzystywanie 26 satelitów Galileo różnych generacji. 8 najnowszych, planowanych do wyniesienia w latach 2020., określanych jest jako Batch 3.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.