Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa jakość szkolenia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 września 2017

15 września na pasie taktycznym w Trzemesznie Lubuskim 7. batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich przeszedł nowatorskie strzelanie sytuacyjne.

Żołnierze 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich przeszli nowatorskie strzelanie sytuacyjne na pasie taktycznym w Trzemesznie Lubuskim / Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel, 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Pomysłodawcą strzelania jest zastępca dowódcy 7.bSKW, mjr Damian Kidawa. - Moim celem było opracowanie takich warunków strzelania, dzięki którym dowódca będzie miał możliwość sprawdzenia wyszkolenia taktycznego i strzeleckiego plutonu. Jest to o tyle nietypowe strzelanie, gdyż cele ustawione są w przygodnym terenie, a dowódcy muszą wykorzystywać ukształtowanie terenu tak, aby zapewnić nie tylko zdolność ogniową, ale również osłonę przed przeciwnikiem. Jeżeli tego nie zrobią, zostają wykluczeni z dalszego działania i osłabią pozostałą część pododdziału – powiedział mjr Kidawa.

Strzelanie sytuacyjne sprawdza działanie pododdziału jako bojowy patrol rozpoznawczy. Żołnierze nie znają rozmieszczenia celów, ani nie dostają określonych dróg marszu. Jedyna wytyczna to kierunek działania. Głębokość prowadzonego marszu to ok. 4,5 km. Ze względu na warunki terenowe i ok. 50 celów rozmieszczonych na przedpolu realizacja zadania może zająć nawet dwie h.

- W tym działaniu nie stawiamy na czas realizacji zadania lecz na jego jakość. Należy pamiętać, że żołnierze prowadzą ogień do przeciwnika z wykorzystaniem amunicji bojowej. Bezpieczeństwo wszystkich szkolonych jest tu priorytetem - tłumaczy kierownik strzelania, por. Marcin Chodakowski.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa szkolonym każdy wóz ma kolorowe oznaczenia, a żołnierze noszą odblaskowe kamizelki. - (...) strzelanie jest realizowane po raz pierwszy. Teren, na którym działają żołnierze jest pagórkowaty, pokryty licznymi przeszkodami terenowymi. Kiedy zrealizujemy ćwiczenie i wypracujemy ostateczną wersję strzelania sytuacyjnego, będziemy mogli zrezygnować ze znaczników - dodaje mjr Kidawa.

Nowoopracowane strzelanie można określić strzelaniem egzaminacyjnym i sprawdzającym zdolność do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem, co podkreśla jeden z dowódców, st. kpr. Jacek Pawłowski. – Realizowane (...) zajęcia ogniowe pokazały każdemu żołnierzowi jakim trudnym zadaniem jest prowadzenie celnego ognia w nieznanym terenie (…). Po wykonaniu strzelań próbnych nowoopracowane zadanie ogniowe zostanie na stałe wprowadzone do programu strzelań przygotowawczych 7. batalionu.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 11.LDKPanc.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.