Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Diamond na czele SNMG 2

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 września 2017

Brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Diamond przejął obowiązki okrętu flagowego 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO.

Załoga HMS Duncan (na zdjęciu po lewej) przekazała obowiązki okrętu flagowego SNMG2 marynarzom HMS Diamond (po prawej) podczas spotkania obu jednostek w czarnogórskim porcie morskim w miejscowości Bar / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Diamond (D34, HMS Diamond testuje Sea Viper, 2017-05-31) zastąpił w tej roli inny niszczyciel rakietowy typ 45, HMS Duncan (D37), który stał na czele 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG2) od czerwca. Brytyjska jednostka będzie nadzorowała działanie okrętów SNMG2 operujących na wodach Morza Śródziemnego i Czarnego. Do ich zadań należeć będzie m.in. kontrola wybranych akwenów i współpraca z siłami morskimi lokalnych partnerów w celu ograniczenia napływu nielegalnych imigrantów do Europy.

Co ciekawe, pierwotnie zakładano, że miejsce HMS Duncan na czele SNMG2 zajmie śmigłowcowiec HMS Ocean (L12), który pod koniec sierpnia opuścił port macierzysty HMNB (Her Majesty's Naval Base) Devonport na południu kraju (Nowa misja HMS Ocean, 2017-08-30). Royal Navy postanowiła jednak zmienić przeznaczenie okrętu i skierować go w rejon Karaibów, gdzie jego załoga niesie pomoc humanitarną ofiarom huraganu Irma, który spustoszył ogromne połacie terenu w tym regionie.

Warto przypomnieć, że w ub.r. w składzie SNMG2 funkcjonowała polska fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko (273), typu Oliver Hazard Perry (Powrót polskich okrętów , 2016-09-17). Przez dwa miesiące okręt prowadził działania operacyjne na Morzu Śródziemnym, wspierając wspólnotę międzynarodową w walce z napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.