Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Problemy z BrahMosem

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 stycznia 2009

Przedwczorajsza próba indyjsko-rosyjskiego naddźwiękowego pocisku BrahMos zakończyła się jedynie częściowym powodzeniem. Wczoraj mówiono o pełnym sukcesie.

Wtorkowy test odbył się na poligonie Pokhran na zachodzie Indii. Według najnowszych informacji, pocisk przeleciał wyznaczoną trasę, lecz ostatecznie nie trafił w cel. Poinformował o tym szef programu BrahMos, Sivathanu Pillai.

Według nieoficjalnych informacji, testowano wersję przystosowaną do przenoszenia głowicy atomowej. Pillai nie chciał komentować tej informacji. Powiedział jedynie, że pocisk był sterowany z wykorzystaniem nowego software'u - Block II. Strzelano do specjalnego celu, o obniżonej sygnaturze radiolokacyjnej, z wykorzystaniem celów pozornych. Pillai przypomniał też, że BrahMos przeszedł w ciągu 8 lat 20 testów, w zdecydowanej większości udanych. Kolejny test odbędzie się za kilka miesięcy, po zweryfikowaniu wyników ostatniej próby.

Indie zamówiły 134 pociski BrahMos dla dwóch pułków wojsk lądowych za 83,5 mln rupii (plus 49 zestawów w wersji morskiej). Zamówienie obejmuje 10 wyrzutni na podwoziach 12x12 Tatra i 4 mobilne punkty dowodzenia. BrahMos osiąga prędkość Ma2,8 i ma zasięg 290 km. Rywalizujący z Indiami Pakistan przy wsparciu ChRL rozwija pocisk samosterujący Babur o zasięgu ponad 500 km. Indie we współpracy z Rosją pracują na jeszcze szybszą wersją pocisku - BrahMos-2, osiągającą prędkość Ma5-7.


Drukuj Góra