Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z BrahMosem

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 stycznia 2009

Przedwczorajsza próba indyjsko-rosyjskiego naddźwiękowego pocisku BrahMos zakończyła się jedynie częściowym powodzeniem. Wczoraj mówiono o pełnym sukcesie.

Wtorkowy test odbył się na poligonie Pokhran na zachodzie Indii. Według najnowszych informacji, pocisk przeleciał wyznaczoną trasę, lecz ostatecznie nie trafił w cel. Poinformował o tym szef programu BrahMos, Sivathanu Pillai.

Według nieoficjalnych informacji, testowano wersję przystosowaną do przenoszenia głowicy atomowej. Pillai nie chciał komentować tej informacji. Powiedział jedynie, że pocisk był sterowany z wykorzystaniem nowego software'u - Block II. Strzelano do specjalnego celu, o obniżonej sygnaturze radiolokacyjnej, z wykorzystaniem celów pozornych. Pillai przypomniał też, że BrahMos przeszedł w ciągu 8 lat 20 testów, w zdecydowanej większości udanych. Kolejny test odbędzie się za kilka miesięcy, po zweryfikowaniu wyników ostatniej próby.

Indie zamówiły 134 pociski BrahMos dla dwóch pułków wojsk lądowych za 83,5 mln rupii (plus 49 zestawów w wersji morskiej). Zamówienie obejmuje 10 wyrzutni na podwoziach 12x12 Tatra i 4 mobilne punkty dowodzenia. BrahMos osiąga prędkość Ma2,8 i ma zasięg 290 km. Rywalizujący z Indiami Pakistan przy wsparciu ChRL rozwija pocisk samosterujący Babur o zasięgu ponad 500 km. Indie we współpracy z Rosją pracują na jeszcze szybszą wersją pocisku - BrahMos-2, osiągającą prędkość Ma5-7.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.